Film „Strejda kapitán“

 

Na začátku 70. let uskutečnilo armádní filmové studio v dosavadní historii spolupráce s Československou televizí výjimečnou zakázku – seriál pro děti a mládež z vojenského prostředí nazvaný „Strejda kapitán“. V šesti půlhodinových dílech se dva bratři díky strýci, který je vojákem z povolání v Československé lidové armádě, seznamují s životem u jednoho z pozemních útvarů. Získají povolení k pobytu v kasárnách, vyfasují imitace uniforem a makety zbraní a odstěhují se mezi vojáky. V jednotlivých epizodách je jim pak strýc průvodcem různými etapami vojenského života, během nichž se chlapci nejen nadchnou pro armádu, ale zároveň si osvojí některé základní návyky potřebné pro život ve vojenském kolektivu.

Zapomenutý seriál podprůměrné umělecké kvality je zajímavý jako ukázka raně normalizační dramatické tvorby, která usilovala o návrat k socialisticko-realistickému schematismu. Komediální potenciál příběhu dvou chlapců hrajících si na vojáky ve skutečném vojenském prostředí, které bylo zobrazeno ve své ideální podobě, však očekávání nesplnil. Významný autorský podíl měli na seriálu nový hlavní dramaturg armádního filmového studia, pplk. František Říčka, a dlouholetý režisér studia Milan Růžička (1937–2011), který do rolí chlapců obsadil svoje syny. Podstatná část seriálu se natáčela v někdejším vojenském areálu v Lešanech u Týnce nad Sázavou, kde v současnosti sídlí jedna ze součástí Vojenského historického ústavu Praha – Vojenské technické muzeum.

Výrobce: Studio ČAF, 1972

Tvůrci: hrají Vladimír Menšík, Hana Talpová, Hana Maciuchová, Vítězslav Jandák, Petr Růžička, Milan Růžička, Karel Hábl, námět František Říčka, scénář František Říčka a Milan Růžička, dramaturgie A. F. Šulc, hudba Štěpán Koníček, kamera Jaroslav Kadlec, režie Milan Růžička

Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 6 x 30 minut

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha