Jaroslav Skrbek, 28. říjen 1918.

 

Dnes již téměř zapomenutý český výtvarník Jaroslav Skrbek (1888–1954) vytvořil krátce po první světové válce litografii, která oslavuje události vzniku Československa 28. října 1918. Shromáždění lidu na Václavském náměstí v Praze je zobrazeno z jeho dolní části od ulice Na Příkopě. Vlající bikolory na přilehlých domech dotváří slavnostní atmosféru díla. Detailním zpracováním scén se vyznačuje celá Skrbkova grafická tvorba a to nechybí ani této litografii. Stejně typická je pro něj i práce s odstíny, které vytváří na černobílém základě zajímavé kontrasty. Prezentované dílo je z hlediska žánru řazeno mezi tzv. dokumentární grafiku (Skrbek vytvořil v tomto duchu rovněž vyobrazení příjezdu prezidenta Masaryka do Prahy v prosinci 1918). Grafický list pochází z pozůstalosti francouzského generála a politika Louise Eugèna Fauchera (1874–1964), který působil v letech 1926–1938 ve funkci velitele Francouzské vojenské mise v Československu.

Jaroslav Skrbek absolvoval v roce 1913 pražskou Akademii výtvarných umění u profesorů Pirnera (malířství) a Švabinského (grafické techniky). Na svých zahraničních cestách získal cenné zkušenosti, které zúročil v několika vydaných raných grafických cyklech (Z Paříže do Istanbulu, Hlavní město Praha, Léto v rodném Podkrkonoší) a také ve vlastní knize cestopisu (Malíř na cestách, Praha 1928). Velmi úspěšně se živil i jako ilustrátor.

Papír, litografie, 445 x 580 mm.

Umělecké dílo bylo získáno do sbírky Vojenského historického ústavu Praha formou daru od Eugèna Václava Fauchera, syna již zmíněného generála Fauchera, v roce 2019.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha