Lýkový sáček na cukrovinky

 

V průběhu obou světových válek bylo zvykem dávat vojákům o Vánocích různé sváteční přídavky a dárky. To se týkalo i československých vojáků pod velením pplk. Karla Klapálka, které Štědrý den roku 1941 zastihl v severoafrické pevnosti Tobruk.

Pod skromným stromečkem mohli tehdy vojáci nalézt i cukrovinky uložené v lýkovém sáčku, které zaslali krajané z Jižní Afriky. Lýkový sáček si jako památku na Vánoce strávené v obleženém Tobruku přivezl důstojník Emil Grünhut – Grégr (1900–1986).

Československý pěší prapor 11 – Východní držel od října 1941 část obranného perimetru v Tobruku. Život zde zahrnoval prach, špínu, pouštní blechy, jednotvárnou konzervovanou stravu se suchary a nekvalitní vodu. K tomu se přidávaly dělostřelecké a minometné přepady, letecké nálety a samozřejmě nekončící hlídky v předpolí obranné linie. Obklíčený Tobruk se britským jednotkám podařilo vyprostit 10. prosince 1941 v rámci operace Crusader. Českoslovenští vojáci zde však jako strážní jednotka zůstali až do dubna 1942, kdy byli staženi k odpočinku do Palestiny.

Rozměry: výška 17 cm, průměr 4-6 cm

Předmět byl do sbírky VHÚ Praha zakoupen v roce 1966.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha