Následky amerického náletu na Prahu, únor 1945

Série snímků zachycuje následky amerického náletu na Prahu, který se uskutečnil ve středu 14. února 1945. Ve dnech jejich zveřejnění si připomínáme 75. výročí této tragické události.

 

První spojenecké bomby dopadly na Prahu 15. listopadu 1944, poškodily elektrárnu v Holešovicích a zabily několik lidí. Dne 14. února 1945 provedlo americké letectvo nálet na Drážďany, bombardované již v noci Brity. Menší část Američanů ztratila směr a odchýlila se od zamýšlené trasy směrem na jih. Nad Prahou se tak objevilo 62 amerických bombardérů B-17, jež na město v čase od 12.25 do 12.34 shodily 152 tun bomb – skutečnost, že Praha na rozdíl od zamýšleného cíle dosud nehořela, nehrála roli.

Pražané byli bombardováním zaskočeni – dosud byli zvyklí, že spojenecké bombardéry nad Prahou pouze přelétávají, a odvykli si prchat při leteckém poplachu do krytů. Počet obětí náletu tak byl značný. Po válce byl určen na 701 mrtvých a 1184 těžce raněných, ještě počátkem sedmdesátých let však byl při stavebních pracích na Vinohradech objeven zasypaný a zapomenutý kryt ve druhém podlaží starého sklepení, ve kterém zemřelo 23 lidí. Zasaženy byly Radlice, Smíchov, Pankrác, Nusle, Vršovice, Podolí, Nové Město a Vinohrady. Bomby poškodily například Emauzský klášter, Faustův dům, Všeobecnou fakultní nemocnici nebo Vinohradskou synagogu, poškozeno bylo přes 2500 domů. Tuto cenu tedy Praha zaplatila za navigační omyl amerických letců – v březnu však mělo přijít další, tentokrát zcela plánované bombardování.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha