Pamětní odznak Výcvikové jednotky Vojenské policie v Iráku

 

Česká účast na dlouhodobě probíhající operaci Inherent Resolve (Bytostné odhodlání) proti silám tzv. Islámského státu nabyla podoby úkolového uskupení AČR Irák, zaměřeného především na výcvik příslušníků armády Irácké republiky. Část tohoto úkolového uskupení tvoří od počátku také Výcviková jednotka Vojenské policie v Iráku, jejíž úkol představuje poskytování poradenství a výcviku příslušníků iráckých bezpečnostních sil. Prezentovaná dekorace byla udělována příslušníkům 1. Výcvikové jednotky Vojenské policie, která plnila svěřené povinnosti v období od 4. listopadu 2017 do 10. února 2018.

Popis:

Pamětní odznak kruhového tvaru o průměru 40 mm při síle 4 mm, ražený z patinovaného tombaku s bronzovou povrchovou úpravou. Klenot je zavěšen na stuze o šíři 38 mm pískové barvy; při heraldicky pravém okraji umístěna kombinace pruhů v barvách trikolory České republiky, při heraldicky levém okraji kombinace pruhů v barvách vlajky Iráku. Na středu se nachází šedozelený pruh, provázený po stranách dvěma bílými pruhy.

Avers:

Na středu plochy je situován hlavní symbol Vojenské policie AČR – hořící granát s šesti plameny planoucími zleva do prava (heraldicky zprava do leva) s cípy mířícími do pravé (heraldicky levé) horní části. V ohraničené borduře opis, jehož horní a spodní část jsou vzájemně odděleny lipovými snítkami. Horní opis: MILITARY POLICE TRAINING UNIT (výcviková jednotka vojenské policie). Spodní opis: BAGHDAD.

Revers:

Na střed plochy je umístěn heraldicky doprava natočený český lev ve skoku. Volně v ploše se při okraji nachází opis. Horní opis: ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY. Spodní opis: VOJENSKÁ POLICIE. V horní části plochy nad hlavou lva vyhrazeno místo pro ražbu čísla odznaku: 0000.

Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán darem v roce 2018.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha