Pamětní odznak za dobytí Santanderu

 

Závěr léta roku 1937 se ve Španělsku zmítaném občanskou válkou nesl ve znamení tvrdých bojů o město Santander. Přímořské město na severu Španělska se po vítězných červencových akcích proti republikánům stalo novým cílem pokračující frankistické ofenzívy. Na bojích se v rámci vzdušných operací podíleli němečtí letci z Legie Condor spolu s italskými piloty. Italští dobrovolníci v celkovém počtu 25 000 mužů se dále zapojili do bojů o Santander i v rámci pozemních operací. Tvrdé boje o celou oblast trvaly od 14. srpna do 17. září 1937, kdy skončily vítězstvím frankistických sil. Ve vztahu k tomuto válečnému úspěchu byl pro italské dobrovolníky následně zřízen Pamětní odznak za dobytí Santanderu (Medaglia commemorativa della conquista di Santander). Dekorace se razila z bronzu, dále se případně stříbřila či zlatila.

Popis:

Odznak kruhového tvaru o průměru 32 mm ražený z bronzu se stříbřitou povrchovou úpravou, zavěšený na červené stuze se dvěma žlutými pruhy a černými okraji o celkové šíři 35 mm.

Avers:

Na aversu pokosem nakloněná plasticky převýšená hlaveň protileteckého děla, podložená falangistickým svazkem šípů a rovnoběžně s dělovou hlavní též zástavou s orlicí, zasahující při horním okraji do opisu. Na pozadí slunce překryté zástavou, moře a maják. Při okraji volně umístěn plasticky převýšený opis s datem, kdy frankistické jednotky vstoupily do Santanderu: 26. VIII. 1937 SANTANDER.

Revers:

V ploše zpodobněni mírně plastičtí doprava postupující pěšáci s praporem a s jezdcem v pozadí. Na pozadí znázorněno též dělo, při horním okraji silueta letadla a vlevo přední část tankového pásu.

Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán koupí v roce 1984.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha