Pouzdro na československou pistoli vz. 22, 1924

 

Sbírka VHÚ obsahuje i unikátní kolekci původních vzorů stejnokrojových a výstrojních součástek předválečné československé armády. Příkladem je i prezentované pouzdro na pistoli vz. 22.

Po zavedení pistolí vz. 22 se problém pouzder řešil zpočátku adaptací stávajících revolverových a pistolových pouzder někdejší rakousko-uherské armády, které se nacházely u jednotlivých útvarů a ústavů. V roce 1924 bylo zavedeno pouzdro na pistoli vz. 22 a pouzdro na pistoli vz. 22 se závěsným řemenem (pro poddůstojníky a mužstvo jezdectva a vozatajstva, poddůstojníky a mužstvo ostatních zbraní, nebo služeb na koni a poddůstojníky a mužstvo cyklistických rot).

Pouzdro na pistoli vz. 22 je vyrobeno ze dvou částí kůže. Na předku je přišita kapsička na náboje, zapínání je pomocí černě lakovaného železného trnu, na zadní části je průvlečka pro opasek. Původní vzor z roku 1924 osahuje kromě samotného koženého pouzdra i dřevěnou maketu pistole vz. 22 Nickel a maketu vložky do nábojové kapsičky. Tyto pomůcky sloužily k ověření proporcí dodávaných pouzder od různých výrobců.

Předmět je součástí původní sbírky Památníku odboje.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha