Propagační fotografie, 1942

Tato fotografie za druhé světové války posloužila k propagaci československých sil ve Spojeném království. Nápis zní: „Jsme připraveni na [rok] 1942! Československá armáda.“

 

Rok 1942 byl rokem kritickým. V jeho průběhu vojska Osy uskutečnila některá ze svých nejtroufalejších tažení. Japonci dobyli Filipíny, Singapur i Nizozemskou východní Indii a zastaveni byli až na indické hranici. V SSSR Němci a jejich spojenci došli k Volze a na Kavkaz, ve Středomoří ohrožovali Egypt se Suezem – východní přístup do Středomoří. Panství Osy dosáhlo svého maximálního územního rozsahu.

Již roku 1942 však Spojenci dosáhli obratu ve válce. Japonské loďstvo utržilo nezdar v Korálovém moři; u Midwaye utrpělo ztráty, z nichž se již nevzpamatovalo; Američané se vylodili na Guadalcanalu. Západní Spojenci porazili Osu u El Alameinu a nezadržitelně ji vytlačovali ze severní Afriky. Nejstrašnější boje však probíhaly na východní frontě, a nic neztělesňovalo obrat ve válce tak jako gigantická bitva u Stalingradu.

Také československý odboj se činil, jeho nejvýznamnější akcí se stal atentát na Heydricha, následovaný bezuzdným terorem. Čs. pozemní síly bojovaly na Blízkém východě, čs. letci se podíleli mimo jiné na útoku na Dieppe, v Buzuluku se formoval československý prapor.

Obrovské úsilí vojáků a civilního obyvatelstva neslo své ovoce a koncem roku 1942 vypadala vojenská situace zemí protifašistické koalice znatelně lépe než na jeho začátku.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha