Tlakoměrná hlaveň ČZ

Tlakoměrná hlaveň ČZ

Česká zbrojovka ve Strakonicích patřila od meziválečného období až do první poloviny padesátých let 20. století k dominantním výrobcům krátkých palných zbraní v Československu. Kromě pistolí vz. 24 pro potřeby čs. armády a četnictva rozšířila v roce 1927 svůj sortiment o pistole v ráži 7,65 mm Browning, určené primárně pro potřeby policie.

Stejně jako řada jiných zbrojních továren, také Česká zbrojovka měla ve Strakonicích své zkušební oddělení, postupně vybavované řadou měřicích přístrojů. Z hlediska výbavy se sice nemohlo měřit s podmínkami v brněnské zbrojovce, ale řadu pomůcek si dokázala zhotovit sama. K ověřování technických parametrů střeliva, ať již z produkce tuzemských či zahraničních výrobců, v tomto případě ke zjišťování maximální střední hodnoty prachových plynů v hlavni (pmax.) si vyráběla vlastní tlakoměrné hlavně.

Nejrozšířenější způsob, jak zjistit velikost tlaku plynů v hlavni, spočíval v měření pomocí tlakoměrných válečků, tzv. crusherů (z anglického slova crush = mačkat, drtit), vyrobených z mědi. Do hlavně v navrtaném místě byl vložen píst a mezi něj a přítlačný šroub se vkládal crusher. Působením tlaku plynů při výstřelu došlo k deformaci válečku, jenž získal podobu soudku. Rozdíl mezi původní výškou crusheru a po stlačení výstřelem, udával v tabulkách hodnotu dosaženého tlaku včetně potřebné korekce dané skutečností, že doba působení tlaku v hlavni na píst se nestihla promítnout do deformace válečku.

Pro zjišťování tlaku plynů v hlavni u nábojů ráže 7,65 mm Browning používala ve dvacátých a třicátých letech minulého století Česká zbrojovka tlakoměrnou hlaveň, k jejíž výrobě využila součástí spoušťového a bicího mechanismu signální pistole vz. 28, určené pro letectvo. Válcový otočný a odsuvný závěr, jehož hlava byla opatřena třemi řadami po čtyřech uzamykacích ozubech, se otevíral otočením závěrové kliky o 120° doprava, vysunutím vzad a vytočením do pravé strany. Pro bezpečnější manipulace při napnutém bicím mechanismu měla tlakoměrná hlaveň v horní části krku pažby umístěnou suvnou pojistku, jež při zajištění blokovala kohout. Pro potřeby bezpečného zamíření má hlaveň doleva vyosená jednoduchá otevřená mířidla. Kromě nepřesného označení ráže nese hlaveň původní tovární značku v podobě písmen ČZ, oddělených šípem, směřujícím vzhůru. Levá strana rámečkového tlakoměru je značena nominální hodnotou odpovídajícího tlakoměrného válečku.

Exemplář získal VHÚ Praha v roce 1995 převodem z Prototypy, a. s., Brno.

Ráž: 7,65 mm Browning

Celková délka: 493 mm

Délka hlavně: 90 mm

Výška: 258 mm

Hmotnost: 3450 g

AktuálněOsmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část první. Od nejstarších dob po rok 1740.

17. 09. 2022
V naší sérii článků, v nichž vám představujeme novou podobu Armádního muzea Žižkov, se…
Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

Nové zastřešení dvorany Armádního muzea Žižkov detailně a efektně

11. 09. 2022
Rozměrově největším novým prvkem rekonstruovaného Armádního muzea Žižkov je zastřešení dvorany. Mohutná…