Francouzský letecký mečík vzor 1934, úprava pro čs. piloty

Francouzský letecký mečík vzor 1934, úprava pro čs. piloty

20. 11. 2018

Francouzský letecký mečík vzor 1934, úprava pro československé piloty – dobrovolníky v letech 1939–1940, byl nošen československými piloty, kteří v letech 1939–1940 sloužili u francouzských leteckých jednotek. Jedná se o standardní vzor francouzské armády, lišící se pouze přidaným československým legionářským znakem na rukojeti. Vzhledem k malému počtu čs. letců a jejich časově omezenému působení ve Francii, je výskyt takto upraveného mečíku velmi vzácný.

 

Když bylo 5. srpna 1929 rozhodnuto o zavedení předpisové uniformy do výstroje francouzského letectva (Armee De L´air), nebylo ještě určeno, jaký typ poboční zbraně se stane její součástí. Původní předpoklad, že jím bude dlouhý vojenský kord, byl postupem doby přehodnocen a v lednu 1934 se vedení Ministerstva letectví rozhodlo zavést do výzbroje mečík, jehož tvar měl vycházet z předpisového mečíku polského letectva vzor 1924. Poté, co byla uzavřena vzájemná dohoda mezi Francií a Polskem, byla zpracováním nového návrhu pověřena pařížská mečířská firma P. Foury. Její konečná verze byla schválena a do výzbroje zavedena 20. července 1934 jako mečík pro příslušníky letectva vzor 1934. Fouryho firma se od tohoto roku až do nacistické okupace Francie v roce 1940 stala jeho jediným oficiálním dodavatelem. Pouze v letech 1934-1936 bylo menší množství kusů dodáno jiným výrobcem, jehož identita však není doposud známa. V mírně upravené verzi je mečík jako součást slavnostní uniformy ve výzbroji francouzského letectva i v současné době.

Exemplář pocházející z pozůstalosti Josefa Dekastella je na vnitřní části čepele zdoben leptaným nápisem Groupe de chasse 1/8, označením stíhací skupiny, jejímž pilotem Dekastello byl. Na rikasu, nebroušené části čepele pod záštitnou příčkou, není mečík výrobcem značen. Pokud byly jiné exempláře značeny, objevilo se na rikasu jméno a adresa jediného oficiálního dodavatele – P. FOURY 70 R. LA FAYETTE PARIS DEPOSE. Na hřbetu rikasa je čepel opatřena pružným ocelovým páskem k lepšímu upevnění zbraně v pochvě. Tato modifikace z března 1936 je jedinou změnou původního Fouryho návrhu z roku 1934. Obdélníková rukojeť ze syntetického materiálu má na vnější straně připevněn stříbrný štítek s upraveným československým státním znakem. Na spodní straně záštitné příčky jsou vyryty hodnost a jméno majitele zbraně – Sous – Lieut. Jos. Dekastello. Iniciály JD jsou také umístěny na čtvercovém nýtu rukojeti.

Josef Dekastello se narodil 24. června 1910 v Praze. Po vystudování reálného gymnázia nastoupil vojenskou kariéru a v dubnu 1938 byl povýšen na nadporučíka letectva. Po vytvoření Protektorátu Čechy a Morava odešel do Polska, odkud s největší pravděpodobností na palubě švédského parníku Kastelholm připlul 21. srpna 1939 do Francie. V září nebo říjnu téhož roku byl umístěn na leteckou základnu Chartres, kde podstoupil přeškolovací výcvik na nové bojové technice. 8. března 1940 byl odeslán k frontové jednotce a stal se příslušníkem stíhací skupiny I/8 (Groupe de Chasse I/8).

Bojová činnost na západní frontě byla v tomto období minimální a skutečná válka začala pro Francii a její letectvo až za svítání 10. května 1940, kdy německá armáda zahájila své západní tažení. Dekastellova jednotka prováděla permanentní starty na poplach, letecké krytí pozemních jednotek, volné stíhání a doprovody bombardovacích a průzkumných letounů nad frontovou oblast. Již následujícího dne se stali příslušníci GC I/8 prvními čs. letci, kteří zasáhli do bojů. Npor. Josef Dekastello se svým strojem Bloch MB-152 (No 530) byl jedním z trojice pilotů, kteří v průběhu hlídky mezi lokalitami Liverdun a Gondreville narazili na dvojici bombardovacích Heinkelů He 111, krytých trojicí stíhacích Messerschmittů Bf. 109. Jednomu z Blochů se sice podařilo Heinkel zasáhnout, ale poté následoval protiútok stíhacího doprovodu.

Dekastello byl nakonec nucen s poškozeným strojem nouzově přistát u Epinalu. Následovala celá řada více či méně úspěšných bojových akcí. Až přišel osudný 3. červen 1940. Zkušený a úspěšný pilot Dekastello zalétával po revizi svůj Bloch poblíž základny v Claye-Souilly (Thieux). Při té příležitosti zkoušel za letu své palubní zbraně a prováděl i simulované útoky na blízké pole, kde byly umístěny francouzské protiletecké kanóny. Při jedné z těchto ztečí nečekaně zahájily palbu protiletecké kulomety určené k obraně letiště. Zasažený stroj MB-152 (No 567) začal rychle klouzat a zanedlouho vrazil do země. Ozval se výbuch a pilot v troskách svého stroje uhořel. O dva dny později byl npor. Josef Dekastello se všemi vojenskými poctami pochován na hřbitově v Thieux. Později byly jeho ostatky exhumovány a přeneseny na čs. vojenský hřbitov v La Targette, kde spočívají dodnes.

Délka 370 mm, délka čepele 258 mm, šířka čepele 15 mm.

Jan Šach

 

AktuálněPrůvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část čtvrtá. Zážitkový sál, zákopy první světové války.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část čtvrtá. Zážitkový sál, zákopy první světové války.

02. 10. 2022
Pro první světovou válku byl charakteristický zákopový způsob boje. V zákopech se žilo,…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část třetí. Období první světové války 1914-1918.

28. 09. 2022
Třetí částí nové expozice v Armádním muzeu Žižkov je věnována válečnému konfliktu, který…
Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

Osmdesáté čtvrté výročí mnichovského diktátu: kritické dny republiky i národa

26. 09. 2022
Před 84 lety, noci z 29. na 30. září 1938, byla podepsána…
Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

Průvodce novými expozicemi Armádního muzea Žižkov, část druhá. Od roku 1740 do vypuknutí první světové války. 

23. 09. 2022
Druhá část nové expozice v rekonstruovaném Armádním muzeu Žižkov je věnována období od…
Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

Vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, letošní třetí

20. 09. 2022
Letošnímu třetímu číslu časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…