Vojenské technické muzeum Lešany – základní informace

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou, v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren, se od roku 1996 nachází expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha. V současné době ji tvoří více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období od roku 1890 až do současnosti.

 

Tank LT-38 při každoročním Tankovém dni v Lešanech

Sbírky jsou široké veřejnosti prezentovány v deseti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. Rozsahem a složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků – tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů – z období let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda.

Z období studené války patří mezi jedinečné exponáty raketová technika a také tanky – jak z výzbroje Varšavské smlouvy, tak z výzbroje NATO. Expozičním pojetím se muzeum hlásí k moderním trendům prezentace sbírek technické povahy. Každoroční obměna i poutavé představování exponátů v pohybu a postupné zdokonalování výstavních prostor muzea tak návštěvníkům umožňuje lépe nahlédnout do tajů nejen čs. historické vojenské techniky. V rámci jarního zahájení výstavní sezony probíhají každoročně v muzejní aréně akce s prezentací historické techniky v pohybu. Největší událostí roku bývají Tankové dny, které se konají vždy poslední sobotu na konci prázdnin.

Prohlédněte si také fotogalerii z expozic.

 

Dejte nám hlas v anketě o Muzeum roku!

Pokud Vojenské technické muzeum Lešany znáte a máte ho rádi, můžete pro něj hlasovat v anketě Muzeum roku na portále Kudy z nudy, který provozuje agentura CzechTourism – celé hlasování je na adrese https://www.kudyznudy.cz/muzeum-roku. VTM Lešany můžete podpořit přímo na tomto odkaze https://www.kudyznudy.cz/aktivity/vojenske-technicke-muzeum-v-lesanech nebo přes QR kód:

 

 

Muzeum je otevřeno v letní sezóně

červen a září pouze o víkendech 9.30 – 17.30
červenec a srpen od úterý do neděle 9.30 – 17.30

Sezóna 2023 začíná 27. května. Končí 30. září.

Poslední návštěvník je do muzea vpuštěn v 17:00 hodin.

Vojenské technické muzeum Lešany – plánek areálu – rok 2023

Plánek VTM Lešany ke stažení zde

 

 

Objednávky prohlídek pro školy a hromadné výpravy přijímáme na [email protected]. Pro prohlídku je nutné dohodnout termín – určení závisí na časových možnostech našich kurátorů/průvodců.

V žádostech o skupinové prohlídky uvádějte prosím výslovně, že se jedná o prohlídku VTM Lešany.

Vstup do muzea je zdarma.

Vojenské technické muzeum Lešany

Lešany u Týnce nad Sázavou

telefon : 973 296 161

Facebookový profil muzea najdete na adrese:

https://www.facebook.com/vtmlesany

 

Dostanete se k nám:

autem: 1) Praha – dálnice D1 (směr Brno) – odbočka na dálnici Exit 15, směr Velké Popovice, dále po silnici č. 107 – Kamenice – Čakovice, zde odbočka vpravo po silnici III. třídy směr Krhanice – Krhanice – Lešany

2) Praha – Jesenice, dále po silnici č. 105 – Jílové u Prahy – Kamenný Přívoz, zde po silnici č. 106 podél Sázavy (proti proudu) – Krhanice – Lešany

vlakem: ze stanice Praha hl. n. nebo Praha Vršovice či Praha Bráník směr Týnec nad Sázavou do stanice Krhanice a dále 500 metrů pěšky přes most do muzea (vlak jede po trase známého Posázavského pacifiku malebným údolím řeky Sázavy).

 

Návštěvníkům je zakázáno vnášet do muzeí alkoholické nápoje, omamné látky, jedovaté látky, chemikálie, střelné zbraně a jakkoli s nimi manipulovat. Návštěvníkům důvodně podezřelým z opilosti či požití jiných omamných látek, návštěvníkům v silně znečištěném, nedostatečném nebo nevhodném oděvu, nebo návštěvníkům se silně asociálním chováním, nebude přístup do muzeí umožněn.
Je zakázáno vstupovat nebo pohybovat se po muzeích na kolečkových bruslích, skateboardech, koloběžkách apod. Výjimky tvoří kompenzační pomůcky a kočárky.
Do vnitřních expozic je zakázán vstup s jakýmikoliv zvířaty s výjimkou vodících a asistenčních psů. Do venkovních prostor zvířata mají vstup povolen. Volné pobíhání zvířat je však zakázáno.
Děti mladší 15 let mohou do expozic pouze v doprovodu dospělé osoby.
Fotografování je povoleno pouze pro soukromé účely a bez stativu.
Více v návštěvním řádu muzeí VHÚ Praha.