Základní informace o Vojenském technickém muzeu Lešany

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou, v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren, se od roku 1996 nachází expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha. V současné době ji tvoří více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál pocházející z období od roku 1890 až do současnosti.

 

Tank LT-38 při každoročním Tankovém dni v Lešanech

Sbírky jsou široké veřejnosti prezentovány v deseti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. Rozsahem a složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků (tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů) z období let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda. Z období studené války patří mezi jedinečné exponáty raketová technika a také tanky (jak z výzbroje Varšavské smlouvy, tak z výzbroje NATO). Expozičním pojetím se muzeum hlásí k moderním trendům prezentace sbírek technické povahy. Vzorem jsou od samého počátku britská muzea, která udávají tón současnému vývoji v této oblasti muzejnictví. Každoroční obměna i poutavé představování exponátů v pohybu a postupné zdokonalování výstavních prostor muzea tak návštěvníkům umožňuje lépe nahlédnout do tajů nejen čs. historické vojenské techniky. V rámci jarního zahájení výstavní sezony probíhají každoročně v muzejní aréně akce s prezentací historické techniky v pohybu. Největší událostí roku bývají tzv. Tankové dny, které se konají vždy poslední sobotu na konci prázdnin.

Fotogalerii z expozici naleznete ZDE.

Vojenské technické muzeum Lešany

Lešany u Týnce nad Sázavou

telefon : 973 296 161

museum@army.cz

Vstup do muzea je zdarma

Otevírací doba:

červen a září pouze o víkendech 9.30 – 17.30

červenec a srpen od úterý do neděle 9.30 – 17.30

Sezóna 2019 začíná v sobotu 25. května tematickým dnem s ukázkami a končí v neděli 29. září.

17. TANKOVÝ DEN v Lešanech se koná v sobotu  31. srpna 2019, areál bude otevřen od 9.30

DĚTSKÝ DEN v Lešanech se koná v sobotu 28. září 2019

 

Objednávky prohlídek pro školy a hromadné výpravy přijímáme na tel. 973 204 951 nebo 973 204 960. Pro prohlídku je nutné dohodnout termín – určení závisí na časových možnostech našich kurátorů/průvodců.

Pozor: pro sezónu 2019 prohlídky již nepořádáme.

V žádostech o skupinové prohlídky uvádějte prosím výslovně, že se jedná o prohlídku VTM Lešany.

 

Dostanete se k nám:

autem: 1) Praha – dálnice D1 (směr Brno) – odbočka na dálnici Exit 15, směr Velké Popovice, dále po silnici č. 107 – Kamenice – Čakovice, zde odbočka vpravo po silnici III. třídy směr Krhanice – Krhanice – Lešany

2) Praha – Jesenice, dále po silnici č. 105 – Jílové u Prahy – Kamenný Přívoz, zde po silnici č. 106 podél Sázavy (proti proudu) – Krhanice – Lešany

vlakem: ze stanice Praha hl. n. nebo Praha Vršovice či Praha Bráník směr Týnec nad Sázavou do stanice Krhanice a dále 500 metrů pěšky přes most do muzea (vlak jede po trase známého Posázavského pacifiku malebným údolím řeky Sázavy).

 

Podrobnější informace o pohybu v areálu VTM Lešany najdete v Návštěvním řádu muzeí VHÚ Praha.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha