Nová výstava VHÚ před Generálním štábem přibližuje válečný rok 1942

Nová výstava VHÚ před Generálním štábem přibližuje válečný rok 1942

24. 03. 2022

Před budovou Generálního štábu Armády České republiky v Praze 6 na Vítězném náměstí byla ve čtvrtek 24. března slavnostně zahájena výstava, která přibližuje dění válečného roku 1942, tedy před 80 lety. Na 22 panelech je představena celá paleta bojových míst i nasazení československých vojáků na několika frontách. Zmapován je i domácí odboj a atentát na Reinharda Heydricha.

Výstava Válečný rok 1942 je dílem historiků Vojenského historického ústavu Praha Jindřicha Marka a Tomáše Jakla. Slavnostní vernisáže se zúčastnili náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, generálporučík Jaromír Zůna, radní Prahy 6 Eva Smutná a další hosté.

Úvodní slovo pronesl generálporučík Jaromír Zůna. Kromě jiného připomněl, že se jedná již o 71. výstavu, která je pořádána před budovou Generálního štábu AČR. „Jsem rád, že pravidelné výstavy připomínají statečnost československých a českých vojáků… Odkaz vlastenectví všech hrdinů je právě v dnešních dnech mimořádně důležitý. Dnešní svět opět není bezpečný. Na Ukrajině sledujeme už několik týdnů eskalaci násilí a akty lidské krutosti. Na místě je proto mimořádná ostražitost. Pokud to bude potřeba, jsou všichni vojáci Armády České republiky připraveni bránit náš stát a splnit všechny úkoly, které dostanou.“

Jaromír Zůna, ale také náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec pak shodně zmínili důležitost včlenění České republiky a české armády do struktur NATO, připomněli důležitost spojeneckých vazeb a smluv. „Dnes se stejně jako před 80 lety ukazuje, jak klíčové je mít po boku odhodlané spojence,“ zdůraznil generálporučík Jaromír Zůna.

Autoři výstavy Jindřich Marek a Tomáš Jakl k válečnému roku 1942 kromě jiného zmiňují: „Čtvrtý rok světového válečného konfliktu byl posledním rokem triumfů armád paktu Berlín – Řím – Tokio. V druhé polovině roku se však pozvolna, ale jistě začala vojenská situace na bojištích obracet ve prospěch armád protihitlerovské koalice, podporovaných sílícím odbojem v okupovaných evropských zemích. Do vítězného konce války však stále bylo ještě daleko a německé továrny na smrt teprve zahajují vyvražďování Židů, Romů a dalších „podlidí“ z pohledu nacistické ideologie. Ještě padnou miliony vojáků, zemřou statisíce evropských odbojářů a těžké zkoušky budou čekat i na decimovaný český odboj. Vůle dobrých a statečných lidí mnoha národů však nedovolí, aby šílené vize Adolfa Hitlera a jeho příznivců byly naplněny.“

Jednotlivé panely výstavy jsou tematicky věnovány následující okruhům: válka v Arktidě, boje v Indickém a Tichém oceánu, život v protektorátu a situace českého odboje, rasová perzekuce, československá armáda ve Velké Británii, příprava výsadkářů, operace Anthropoid, vyhlazení Lidic, českoslovenští letci ve Velké Británii, čs. armáda v Sovětském svazu, čs. armáda ve Východním Středomoří, válka v Severní Africe a strategický přelom roku 1942, vedoucí kromě jiného i k porážce nacistických armád u Stalingradu.

Panely výstavy kombinují základní textové informace s četnými fotografiemi, které ilustrativně ukazují šíři jednotlivých bojů, zobrazují také situaci v Protektorátu Čechy a Morava. Autorem působivého výtvarného řešení výstavy je grafik VHÚ Milan Syrový.

RED   

AktuálněInvaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

15. 08. 2022
Letošní 54. výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu…
POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

14. 08. 2022
Oznamujeme případným zájemcům o návštěvu, že Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka…
Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

11. 08. 2022
V sobotu 27. srpna 2022 se uskuteční ve Vojenském technickém muzeu Lešany…
Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

11. 08. 2022
Letošního 21. srpna si připomeneme 54. výročí okupace Československa sovětskou armádou, resp.…
Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…