Aktuálně: OD SOBOTY 30. KVĚTNA OTEVÍRÁME naše muzea ve Kbelích a Lešanech pro veřejnost

Aktuálně: OD SOBOTY 30. KVĚTNA OTEVÍRÁME naše muzea ve Kbelích a Lešanech pro veřejnost

18. 05. 2020

V souvislosti s uvolňováním omezení spojených s koronavirovou epidemií dochází i k postupnému otevírání muzeí Vojenského historického ústavu Praha veřejnosti. V sobotu 30. května se otevřou brány návštěvníkům v Leteckém muzeu Kbely a také ve Vojenském technickém muzeu Lešany u Týnce nad Sázavou. Provoz nicméně bude prozatím v určitém směru limitován, především pokud jde o počet návštěvníků v areálech.

 

Letecké muzeum Kbely včetně areálu Staré Aerovky bude veřejnosti zpřístupněno v sobotu 30. května v 10.00.

Vojenské technické muzeum Lešany otevře rovněž v sobotu 30. května v 9.30. Jak jsme ale již informovali, původně plánovaný Otevírací den v Lešanech s ukázkami se nekoná, muzeum bude otevřeno bez této akce.

 

Upozorňujeme zároveň, že maximální návštěvnická kapacita je pro areál každého muzea 300 osob. Pokud bude tato kapacita naplněna, nelze vpouštět do muzea další návštěvníky. Je potřeba vyčkat před vchodem, až se počet stávajících návštěvníků sníží. Tento limit budou u vchodů do muzeí sledovat naši pracovníci a budou také provoz řídit.

Upozorňujeme také, že při pohybu v muzeích musí návštěvník dodržovat hygienicko-epidemiologická pravidla stanovená vládou. Jedná se o nošení roušek, dodržování rozestupů a pravidla pro dezinfekci. Konkrétní informace budou uvedeny u vchodu do muzeí.

 

Letecké muzeum Kbely bude od soboty 30. května následně otevřeno dle běžné otevírací doby, tedy od úterý do neděle; respektive každý den kromě pondělí, a to od 10.00 do 18.00 (hangáry se zavírají v 17.30). Zároveň upozorňujeme, že zpřístupněna bude automaticky i další část kbelského muzea, a to hangáry Staré Aerovky. Pro Starou Aerovku přitom platí samostatný limit 300 osob; v případě, že by hlavní areál kbelského muzea byl zaplněn, mohou tedy zájemci využít možnost navštívit Starou Aerovku, která je vzdálena jen 800 metrů.

Vojenské technické muzeum Lešany u Týnce nad Sázavou bude otevřeno od soboty 30. května také již dle běžné otevírací doby. Konkrétně to znamená, že během června je otevřeno pouze o víkendech, sobota a neděle, a to od 9.30 do 17.30. Otevření lešanského areálu během celého týdne, respektive od úterý do neděle, je naplánováno na letní měsíce, na červenec a srpen.

 

POZOR: další muzeum Vojenského historického ústavu Praha, Národní památník hrdinů heydrichiády v pražské Resslově ulici, prozatím zůstává vzhledem ke konkrétním podmínkám daného prostoru UZAVŘENO. O zpřístupnění památníku vás budeme neprodleně informovat.

 

 

 

Předchozí informace zveřejněné dne 12. 5. 2020:

AKTUALIZUJEME INFORMACE, které souvisejí s usnesením Vlády České republiky ze dne 30. dubna 2020 a týkají se provozu muzeí, galerií a dalších podobných zařízení, tedy i veřejnosti přístupných institucí Vojenského historického ústavu Praha.

Od pondělí 11. května vstupuje dle vládního usnesení v platnost možnost otevřít muzea, galerie a podobná zařízení. Vojenský historický ústav Praha oznamuje, že vzhledem ke konkrétním podmínkám prozatím neotevře od 11. 5. 2020 – podobně jako některá další muzejní a kulturní zařízení České republiky – pro veřejnost svá muzea.

Jedná se především o Letecké muzeum Kbely a Národní památník hrdinů heydrichiády. Technické podmínky v kbelském muzeu a v památníku v pražské Resslově ulici v souvislosti s dodržením stanovených hygienických, kapacitních a dezinfekčních podmínek bohužel neumožňují tyto prostory otevřít.

Doporučujeme zájemcům a případným návštěvníkům počkat si na návštěvu našich muzeí do doby, až nebude omezen maximální počet osob, které se mohou v prostorách muzeí současně pohybovat.

Omlouváme se za nastalé skutečnosti, děkujeme předem za pochopení a věříme, že další vývoj situace nám umožní muzea návštěvníkům brzy zpřístupnit.

Sledujete naše webové stránky nebo facebookový profil VHÚ, kde vás budeme informovat o dalších krocích.

 

 

 

Předchozí informace zveřejněné dne 3. 5. 2020:

V současnosti připravujeme otevření našich muzeí a expozic. Konkrétní datum jejich otevření chystáme a budeme vás o něm také neprodleně informovat.

Muzea a expozice připravujeme tak, aby pro návštěvu veřejnosti splňovala všechna kritéria daná vládním usnesením; jedná se o podmínky kapacitní, hygienické, dezinfekční a další.

Zároveň připomínáme již zveřejněnou informaci, že VHÚ ruší otevírací den ve Vojenském technickém muzeu Lešany, který byl naplánován na sobotu 30. května. Ruší se i plánovaná Pražská muzejní noc 13. června.

V současnosti se předběžně plánuje Pražská muzejní noc na některý z podzimních dní. Rovněž o tomto termínu vás budeme včas informovat.

Sledujte proto naše webové stránky, případně facebookové stránky VHÚ, na nichž vás budeme o aktuálním datu otevření jednotlivých  muzeí – Leteckého muzea Kbely, Národního památníků hrdinů heydrichiády a Vojenského technického muzea Lešany – konkrétně informovat.

Děkujeme za pochopení.

AktuálněRaketová střelnice americké armády White Sands

Raketová střelnice americké armády White Sands

10. 07. 2020
Kdo ze zájemců o vojenskou historii by neznal pokusnou raketovou střelnici White…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

08. 07. 2020
Do prodeje se nyní dostává letošní druhé číslo čtvrtletníku Historie a vojenství,…
První nasazení. Na alsaské frontě s 21. československým střeleckým plukem.

První nasazení. Na alsaské frontě s 21. československým střeleckým plukem.

06. 07. 2020
Dne 30. června 1918 proběhlo slavnostní předání praporu 21. československému střeleckému pluku…
Zapojení Armády České republiky na zahraniční operaci Essential Harvest v Makedonii

Zapojení Armády České republiky na zahraniční operaci Essential Harvest v Makedonii

01. 07. 2020
Jedna z méně známých zahraničních operací, které se příslušníci Armády České republiky v minulosti…
Píše se rok 1944 a Háchovi Melody Boys odcházejí do hor

Píše se rok 1944 a Háchovi Melody Boys odcházejí do hor

29. 06. 2020
V létě 1939 vytvořili němečtí okupanti v Protektorátu Čechy a Moravu z části důstojníků, rotmistrů…