Prohlédněte si dění Dětského dne v Lešanech

Prohlédněte si dění Dětského dne v Lešanech

27. 09. 2015

Již počtvrté se ve Vojenském technickém muzeu Lešany uskutečnil Dětský den, který Vojenský historický ústav Praha pořádá především pro návštěvníky z řad dětí a mládeže. Letos se na akci opět přišlo podívat nemalé množství zájemců, soutěžilo na 1 700 účastníků. Program s ukázkami současné i historické vojenské techniky probíhal prakticky celý den.

 

Dětský den ve Vojenském technickém muzeu Lešany se zařadil po bok tradičních akcí, které VHÚ v tomto svém muzeu pořádá: otevíracích jarních dní a Tankových dní, které se konají vždy na konci léta. Dětským dnem se také uzavírá muzejní sezóna VTM Lešany.

Ta letošní byla určitě vydařená, akce zde pořádané se těšily zájmu diváků a přálo jim i dobré počasí. A díky nové panelové dráze v lešanské aréně se mohli diváci letos seznamovat s vojenskou technikou v dynamických ukázkách z větší blízkosti než v minulosti.

Letošní Dětský den nabídl návštěvníkům větší počet soutěžních stanovišť, i díky tomu se mohlo soutěžních disciplín účastnit více dětí a netvořily se tak dlouhé fronty. Program začal hned po 9.30, kdy areál otevíral své brány.

„Loni jsem se tu byl podívat jen se synem, kterému je deset, letos jsme vyrazili celá rodina, s manželkou i pětiletou dcerou,“ popisuje své dojmy jeden z účastníků, Josef Svoboda. „Soutěže se nám zamlouvaly, děti si je skutečně užily. Je to hezká akce hodící se ideálně na podzimní dny.“

Vedle soutěží si návštěvníci mohli ukázkách prohlédnout současnou i historickou techniku, seznámit se mohli s uniformami různých států i odlišných dob. K vyhledávaným samozřejmě patřily ty stanoviště, kde si děti mohli vzít do ruky zbraně – pro mnohé to bylo poprvé v životě. „Je strašně těžký“, říkal například osmiletý Honzík poté, co držel v ruce samopal vz. 58.

Většina diváků si nenechala ujít ani atraktivní ukázku výcviku psů, které proběhla v bezprostřední blízkosti lešanské arény. O.p.s. Posázaví připravilo vědomostní soutěž, ceny pro soutěžící poskytl také National Geographic Channel a časopis ABC.

Na akci se podílely i četné kluby vojenské historie a další subjekty, včetně složek Armády České republiky. Poděkování patří především 4. brigádě rychlého nasazení,  dále rotě aktivních záloh hl. m. Prahy, KVH GARDEKORPS, KVPH ČESKOSLOVENSKO, klubu 16. obrněná divize US ARMY, klubu 4. pěší divize US ARMY, spolku BUNKRÁK, Klubu The Royal Regiment of Scotland a 1. airsoftové prodejně Praha.

Dětským dnem se sice uzavírá muzejní sezóna ve Vojenském technickém  muzeu Lešany (muzeum je otevřeno ještě v pondělí 28. září, poté jen pro skupiny na základě předchozí objednávky), akce VHÚ pro veřejnost však ještě nekončí. Na 11. listopad bude opět připraven Den válečných veteránů, a to do Armádního muzea Žižkov. Na tento den je přichystán rovněž program pro dětské návštěvníky, ale také pro dospělé.

 

AktuálněPřijďte dnes od 17h na debatu s Petrem Čornejem ke knize „Husité na Žižkově“ v atriu Armádního muzea Žižkov

Přijďte dnes od 17h na debatu s Petrem Čornejem ke knize „Husité na Žižkově“ v atriu Armádního muzea Žižkov

11. 12. 2023
V pondělí 11. prosince se v atriu Armádního muzea Žižkov od 17 hodin koná diskuse…
Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

11. 12. 2023
Vojenský historický ústav Praha připravuje na 18. a 19. června  2024 vědeckou konferenci Nepravidelná…
Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

09. 12. 2023
V podvečer 6. prosince 2023 se v Armádním muzeu Žižkov Vojenského historického ústavu Praha…
Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

08. 12. 2023
Historik Vojenského historického ústavu Praha Jiří Plachý se na konci listopadu zúčastnil…
Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

07. 12. 2023
Upozorňujeme, že z provozních a organizačních důvodů je Armádní muzeum Žižkov je…