Projekt VHÚ Paměť vojáka a artefakty z misí v pořadu České televize

Projekt VHÚ Paměť vojáka a artefakty z misí v pořadu České televize

08. 03. 2021

Zaznamenat a uchovat svědectví o zahraničních operacích českých vojáků z posledních desetiletích si klade za cíl projekt Paměť vojáka. O něm, a také o četných sbírkových předmětech z misí, které jsou nyní ve sbírkách VHÚ, natočila v minulých dnech reportáž Česká televize. Uvedla ji v rámci pořadu Studio ČT24. Pořad s reportáží o délce osm minut si můžete pustit ZDE, je v časové stopáži 13.05 – 21.10.

V reportáži vystupují pracovníci Vojenského historického ústavu Praha, kteří se shromažďováním dokumentů, předmětů i osobních svědectví z operací zabývají. Jmenovitě kpt. Pavel Stehlík, který je odborným garantem celého projektu Paměť vojáka, vystupují zde také kurátoři těch sbírek, v nichž se artefakty z misí nacházejí: Ivan Fuksa a Zdeněk Špitálník.

Na otázku, proč má význam shromažďovat i běžné věci, které vojáci používali, odpověděl Pavel Stehlík: „Předměty mapují misi z osobního pohledu. Všechno není jen o zbraních a uniformách, ale také o předmětech každodenní potřeby.“ Ivan Fuksa, kurátor sbírky předmětů ze zahraničních operací, zde představil například unikátní hodiny z Afghánistánu, které měli v jedné z místností naši vojáci. Hodiny mají prasklé sklo a zastavily se přesně v momentu, kdy čeští vojáci čelili nepřátelskému útoku.

Ivan Fuksa rovněž představil jedinečný exemplář československé zbraně, kulometu vyráběného ještě v období první republiky. V roce 1938 byl exportován do Afghánistánu, zde byl používán místními bojovníky. V roce 2011 ho získaly nizozemské jednotky v boji s Talibanem, poté ho předali českým vojákům, kteří s nimi zde působili.

Zdeněk Špitálník, kurátor sbírky stejnokrojů a výstroje, představil i některé z uniforem, které nosili čeští vojáci v zahraničí. Na některých je patrné opotřebení, vyšisování sluncem, ale také vylepšení, které jejich majitelé provedli. Je zde i představena blůza plukovníka z války v Zálivu, na uniformě je unikátní prvek: podpis Václava Havla. Majitel uniformy ho získal po návratu a přijetí vojáků prezidentem republiky.

K získávání artefaktů, dokumentů i svědectví Pavel Stehlík dodává: „Vojáci, veteráni se nám sami ozývají, že by rádi věnovali do sbírek určitý materiál. Využíváme i toho, že každá jednotka má vojáka, který zastává funkci vojenského historika jednotky, jenž pro nás zajištuje dokumenty, předměty, fotografie či videa. Vede také kroniku jednotky.“

AktuálněRetrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…
Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

04. 08. 2022
V červenci letošního roku jsme publikovali na webových stránkách vhu.cz materiál nazvaný…
Památníky z vojny aneb cesta do vojákovy duše

Památníky z vojny aneb cesta do vojákovy duše

31. 07. 2022
Když jsme na podzim roku 2020 na Vojenském historickém ústavu Praha zahájili…
Restaurování německých vojenských saní

Restaurování německých vojenských saní

28. 07. 2022
Mezi exponáty ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha najdeme kromě standardních předmětů,…
Lépe než bolševici: činnost Technického oddělení čs. vojska na Rusi

Lépe než bolševici: činnost Technického oddělení čs. vojska na Rusi

25. 07. 2022
Technické oddělení Čs. armádního sboru na Rusi bylo založeno v červenci roku…