Štír, Irák

 

Štír se do sbírek Vojenského historického ústavu dostal od příslušníků polního chirurgického týmu (PCHT), který působil v Iráku v období od prosince 2016 do června 2017. Hlavním úkolem PCHT byla zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil v rámci operace Inherent Resolve.

Jednotka byla sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplňovali vojáci z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších vojenských útvarů a zařízení. Příslušníci 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu odletěli z ČR na území Iráku dne 5. prosince 2016 z letiště Praha-Ruzyně. V Iráku byla jednotka začleněna do sestavy americké polní nemocnice ROLE 2. Z mise se vrátili 17. června 2017.

Exemplář byl uloven při jedné z mnoha služeb na operačním sále, příslušníci zdravotního personálu spatřili, že se v sále vyskytuje štír. Z bezpečnostních důvodů byl štír odchycen.  Až následně vznikl nápad uchovat štíra jako památku na působení v Iráku, a proto byl naložen do roztoku. Po návratu vojáků do České republiky byl naložený štír předán v polovině roku 2017 do sbírek VHÚ, aby se zachoval pro další generace.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha