Tankový den 29. srpna v Lešanech: informace o programu

Tankový den 29. srpna v Lešanech: informace o programu

07. 08. 2015

V sobotu 29. srpna se ve Vojenském technickém muzeu Lešany uskuteční v pořadí již 13. Tankový den. Přinášíme vám informace o programu, který na diváky čeká v dopoledních i odpoledních hodinách. Výjimečným bodem bude představení vojenské historické techniky, kterou nedávno získal Vojenský historický ústav Praha výměnou ze Švédska. Své brány otevře lešanské muzeum v 9.30, program začíná v 10.30. VSTUP JE ZDARMA.

 

Hlavním tématem letošního Tankového dne bude představení nových přírůstků do sbírek VHÚ, které tato instituce získala letos v červenci prostřednictvím výměny ze Švédska.

Některé ze zbraní, ze sféry těžké automobilové a pásové techniky, se představí přímo v dynamických ukázkách v letos inovované lešanské aréně (je opatřena novou betonovou dráhou). Další část zbraní získaných ze Skandinávie pak bude představena ve statických ukázkách na ploše mezi expozicí protiletadlového dělostřelectva a expozicí děl systému Škoda; tento prostor je poblíž arény.

Podrobný popis jednotlivých exponátů dovezených ze Švédska naleznete ZDE.

Vedle těchto zbraní, které si již nyní můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii, se při Tankovém dni představí i početná kolekce tanků, které budou mapovat historii těchto bojových prostředků od meziválečného období až po současnost. Tedy od lehkých tanků československé výroby (např. Lt-35) až po současné tanky, tedy např. izraelský tank Merkava nebo českou verzi tanku T-72, tedy tank T-72M4CZ.

K velmi atraktivním by určitě měla patřit bojová ukázka. Bude se týkat letošního sedmdesátého výročí konce druhé světové války. Ukázka je tematicky koncipována jako střet vojáků americké armády s německými vojáky v období duben 1945. V ukázce Wehrmacht vs. US Army se představí také bojová technika, v tomto případě automobilová technika americké armády i obrněnci německé provenience.

V prezentaci současné bojové techniky se představí například obrněný transportér Pandur, ale také bojové vozidlo ASCOD, automobily Iveco či HMMWV (Humvee) i bezposádkové pozemní vozidlo TAROS.

K vidění budou také dobové tábory klubů vojenské historie: Gardekorps (Wehrmacht), 16. obrněná divize (US Army, 2. světová válka), 4th Infantry Division (US Army, současnost).

Součástí Tankového dne bude také křest knihy vojenského historika Vladimíra Franceva Československé zbraně ve světě. K vidění bude ukázka výcviku služebních psů z Centra vojenské kynologie v Chotyni, probíhat bude rovněž vědomostní soutěž. Výherci se budou moci posléze svézt v bojové technice v aréně.

Program začíná v 10.30, areál bude otevřen v 9.30. Vstup je ZDARMA.

Upozorňujeme návštěvníky, aby se do areálu v případě jízdy osobním automobilem vydali s dostatečným časovým předstihem, neboť při parkování před muzeem na volných plochách se tvoří na příjezdových komunikacích kolony a hrozí tedy pozdní příchod. Neváhejte proto přijet k areálu již v ranních hodinách a počkat před branami na jejich otevření. Případně můžete využití vhodného vlakového spojení. V 8.25 vyjíždí vlak ze stanice Praha – Hlavní nádraží, je v zastávce Krhanice v 9.44, odtud je to k areálu pouze 10 minut pěšky.

RED

 

AktuálněFotogalerie jako pozvánka na otevření leteckého muzea 15. května: cesta Avie CB-33 na její nové místo

Fotogalerie jako pozvánka na otevření leteckého muzea 15. května: cesta Avie CB-33 na její nové místo

12. 05. 2021
V sobotu 15. května se otevírá pro návštěvníky Letecké muzeum Kbely. Pro…
Připravujeme otevření muzeí: Letecké muzeum Kbely zahájí sezónu 15. května, Vojenské technické muzeum Lešany 29. května

Připravujeme otevření muzeí: Letecké muzeum Kbely zahájí sezónu 15. května, Vojenské technické muzeum Lešany 29. května

11. 05. 2021
Rádi bychom všem návštěvníkům a příznivcům Vojenského historického ústavu Praha oznámili, že…
Výstava u Generálního štábu v Praze 6 přibližuje kritický rok 1941 na válečných frontách i působení čs. vojáků

Výstava u Generálního štábu v Praze 6 přibližuje kritický rok 1941 na válečných frontách i působení čs. vojáků

09. 05. 2021
Před budovou Generálního štábu Armády České republiky v Praze 6, na Vítězném náměstí,…
Skončeno a podepsáno. Německá kapitulace v Praze 8. 5. 1945 měla pachuť příštích nepříjemností.

Skončeno a podepsáno. Německá kapitulace v Praze 8. 5. 1945 měla pachuť příštích nepříjemností.

07. 05. 2021
V úterý 8. května 1945 v 16.00 hod. velitel wehrmachtu v zaniklém protektorátu generál…
Květnové povstání 1945: každý bojovník měl svou cenu…

Květnové povstání 1945: každý bojovník měl svou cenu…

03. 05. 2021
Hrdiny bojů na pražských barikádách v květnu 1945 po desítky let komunistický režim…