Tankový den 29. srpna v Lešanech: informace o programu

Tankový den 29. srpna v Lešanech: informace o programu

07. 08. 2015

V sobotu 29. srpna se ve Vojenském technickém muzeu Lešany uskuteční v pořadí již 13. Tankový den. Přinášíme vám informace o programu, který na diváky čeká v dopoledních i odpoledních hodinách. Výjimečným bodem bude představení vojenské historické techniky, kterou nedávno získal Vojenský historický ústav Praha výměnou ze Švédska. Své brány otevře lešanské muzeum v 9.30, program začíná v 10.30. VSTUP JE ZDARMA.

 

Hlavním tématem letošního Tankového dne bude představení nových přírůstků do sbírek VHÚ, které tato instituce získala letos v červenci prostřednictvím výměny ze Švédska.

Některé ze zbraní, ze sféry těžké automobilové a pásové techniky, se představí přímo v dynamických ukázkách v letos inovované lešanské aréně (je opatřena novou betonovou dráhou). Další část zbraní získaných ze Skandinávie pak bude představena ve statických ukázkách na ploše mezi expozicí protiletadlového dělostřelectva a expozicí děl systému Škoda; tento prostor je poblíž arény.

Podrobný popis jednotlivých exponátů dovezených ze Švédska naleznete ZDE.

Vedle těchto zbraní, které si již nyní můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii, se při Tankovém dni představí i početná kolekce tanků, které budou mapovat historii těchto bojových prostředků od meziválečného období až po současnost. Tedy od lehkých tanků československé výroby (např. Lt-35) až po současné tanky, tedy např. izraelský tank Merkava nebo českou verzi tanku T-72, tedy tank T-72M4CZ.

K velmi atraktivním by určitě měla patřit bojová ukázka. Bude se týkat letošního sedmdesátého výročí konce druhé světové války. Ukázka je tematicky koncipována jako střet vojáků americké armády s německými vojáky v období duben 1945. V ukázce Wehrmacht vs. US Army se představí také bojová technika, v tomto případě automobilová technika americké armády i obrněnci německé provenience.

V prezentaci současné bojové techniky se představí například obrněný transportér Pandur, ale také bojové vozidlo ASCOD, automobily Iveco či HMMWV (Humvee) i bezposádkové pozemní vozidlo TAROS.

K vidění budou také dobové tábory klubů vojenské historie: Gardekorps (Wehrmacht), 16. obrněná divize (US Army, 2. světová válka), 4th Infantry Division (US Army, současnost).

Součástí Tankového dne bude také křest knihy vojenského historika Vladimíra Franceva Československé zbraně ve světě. K vidění bude ukázka výcviku služebních psů z Centra vojenské kynologie v Chotyni, probíhat bude rovněž vědomostní soutěž. Výherci se budou moci posléze svézt v bojové technice v aréně.

Program začíná v 10.30, areál bude otevřen v 9.30. Vstup je ZDARMA.

Upozorňujeme návštěvníky, aby se do areálu v případě jízdy osobním automobilem vydali s dostatečným časovým předstihem, neboť při parkování před muzeem na volných plochách se tvoří na příjezdových komunikacích kolony a hrozí tedy pozdní příchod. Neváhejte proto přijet k areálu již v ranních hodinách a počkat před branami na jejich otevření. Případně můžete využití vhodného vlakového spojení. V 8.25 vyjíždí vlak ze stanice Praha – Hlavní nádraží, je v zastávce Krhanice v 9.44, odtud je to k areálu pouze 10 minut pěšky.

RED

 

AktuálněRaketová střelnice americké armády White Sands

Raketová střelnice americké armády White Sands

10. 07. 2020
Kdo ze zájemců o vojenskou historii by neznal pokusnou raketovou střelnici White…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, druhé v letošním roce

08. 07. 2020
Do prodeje se nyní dostává letošní druhé číslo čtvrtletníku Historie a vojenství,…
První nasazení. Na alsaské frontě s 21. československým střeleckým plukem.

První nasazení. Na alsaské frontě s 21. československým střeleckým plukem.

06. 07. 2020
Dne 30. června 1918 proběhlo slavnostní předání praporu 21. československému střeleckému pluku…
Zapojení Armády České republiky na zahraniční operaci Essential Harvest v Makedonii

Zapojení Armády České republiky na zahraniční operaci Essential Harvest v Makedonii

01. 07. 2020
Jedna z méně známých zahraničních operací, které se příslušníci Armády České republiky v minulosti…
Píše se rok 1944 a Háchovi Melody Boys odcházejí do hor

Píše se rok 1944 a Háchovi Melody Boys odcházejí do hor

29. 06. 2020
V létě 1939 vytvořili němečtí okupanti v Protektorátu Čechy a Moravu z části důstojníků, rotmistrů…