Ministr obrany zahájil novou sezónu v kbelském leteckém muzeu

Ministr obrany zahájil novou sezónu v kbelském leteckém muzeu

25. 04. 2015

Mnoho leteckých fanoušků a příznivců vojenské techniky si nemohlo nechat ujít zahájení již 47. sezóny v Leteckém muzeu Kbely, které se odehrálo v sobotu 25. dubna. Pozornost opět lákaly i unikátní prostory Staré Aerovky a nově rekonstruované proudové letouny ze sbírek VHÚ.

Zahájení 47. muzejní sezony se zúčastnili ministr obrany Martin Stropnický, velitel vzdušných sil brigádní generál Libor Štefánik, náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky brigádní generál Rostislav Pilc a velvyslanec Státu Izrael Gary Koren.

Dva stroje, které spolu soupeřily, a vítěz pak psal historii. Tak by se dala stručně charakterizovat společná minulost dvou cvičných proudových letadel, československého L-29 Delfín a polského letounu TS-11 Iskra. V soutěži o společný cvičný letoun států Varšavské smlouvy vyhrál v roce 1961 československý Delfín, ten se posléze stal jedním z nejúspěšnějších československých poválečných letadel (více naleznete ZDE). Polská Iskra však i tak šla ve své zemi do výroby, byť celkově vyprodukovaných 424 strojů bylo méně než více než 3 600 sestrojených Delfínů.

Oba stroje se při letošním otevření Leteckého muzea Kbely představily v renovované podobě a u obou se také návštěvníci často zastavovali. V případě Delfína šlo přitom o výjimečný stroj – prototyp s výrobním číslem 2, který stál na počátku celé řady posléze vyrobených letadel a který proto dodnes nese nezvyklé označení XL-29. Renovován byl u společnosti Forte v Mostkovicích.

Letouny doplnil ještě třetí cvičný stroj, diváckům rovněž poprvé předvedený: francouzský Fouga CM.170 Magister.

Kbelské uvítání nové sezóny se neslo v příjemném duchu a do prostor celého areálu opět zavítali návštěvníci všech věkových skupin, letečtí nadšenci i běžné rodiny s dětmi, pro které jsou vystavená velká vojenská i civilní letadla vždy zdrojem neutuchajícího obdivu, radosti a nadšení.

„Před dvaceti lety jsem se tu byl podívat jako kluk, kterého baví letadla,“ vzpomínal jeden z návštěvníků, Jan Novotný z Prahy. „Za tu dobu se tu ale spousta věcí změnila, je toho tady mnohem víc a v přehlednější podobě. Dneska jsem sem vzal své děti, aby měly na co v budoucnu vzpomínat. Třeba to v nich zanechá dojem a také se sem pak budou vracet.“

Premiéra sezóny nabídla také prohlídku hangárů Staré Aerovky, které se nacházejí u letňanského letiště. Mezi stávajícím areálem muzea a hangáry Staré Aerovky, vzdálenými zhruba 900 metrů, také po celý den procházeli návštěvníci, aby si stihli prohlédnout obě části muzejních prostor.

Hangáry Staré Aerovky mají svoji nezaměnitelnou atmosféru, dýchá z nich minulost a desítky let živého leteckého provozu. Jsou i po stavební stránce pozoruhodné. V hangárech budou umístěny expozice věnovaná různým oblastem letectví, představí se zde například bombardovací a bitevní letouny, některé proudové stroje z poválečné éry a další letecká technika

Letecké muzeum Kbely je v nynější muzejní sezóně otevřeno od úterý do neděle vždy od 10 do 18 hodin. Vstup do muzea je zdarma. Více informací o současných expozicích naleznete ZDE.

 RED

AktuálněInvaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

Invaze 21. srpna 1968 přivedla do Československa skoro půlmiliónovou armádu

15. 08. 2022
Letošní 54. výročí Sověty vedené invaze do Československa 21. srpna 1968 znovu…
POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

POZOR! Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka budou v neděli 21. srpna uzavřeny.

14. 08. 2022
Oznamujeme případným zájemcům o návštěvu, že Letecké muzeum Kbely a Stará Aerovka…
Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

Tankový den opět zve k návštěvě! V Lešanech v sobotu 27. srpna. Vstup je zdarma.

11. 08. 2022
V sobotu 27. srpna 2022 se uskuteční ve Vojenském technickém muzeu Lešany…
Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

Mizející Milovice, díl 3. Stav před čtvrt stoletím, v roce 1997.

11. 08. 2022
Letošního 21. srpna si připomeneme 54. výročí okupace Československa sovětskou armádou, resp.…
Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…