Ministr obrany zahájil novou sezónu v kbelském leteckém muzeu

Ministr obrany zahájil novou sezónu v kbelském leteckém muzeu

25. 04. 2015

Mnoho leteckých fanoušků a příznivců vojenské techniky si nemohlo nechat ujít zahájení již 47. sezóny v Leteckém muzeu Kbely, které se odehrálo v sobotu 25. dubna. Pozornost opět lákaly i unikátní prostory Staré Aerovky a nově rekonstruované proudové letouny ze sbírek VHÚ.

Zahájení 47. muzejní sezony se zúčastnili ministr obrany Martin Stropnický, velitel vzdušných sil brigádní generál Libor Štefánik, náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky brigádní generál Rostislav Pilc a velvyslanec Státu Izrael Gary Koren.

Dva stroje, které spolu soupeřily, a vítěz pak psal historii. Tak by se dala stručně charakterizovat společná minulost dvou cvičných proudových letadel, československého L-29 Delfín a polského letounu TS-11 Iskra. V soutěži o společný cvičný letoun států Varšavské smlouvy vyhrál v roce 1961 československý Delfín, ten se posléze stal jedním z nejúspěšnějších československých poválečných letadel (více naleznete ZDE). Polská Iskra však i tak šla ve své zemi do výroby, byť celkově vyprodukovaných 424 strojů bylo méně než více než 3 600 sestrojených Delfínů.

Oba stroje se při letošním otevření Leteckého muzea Kbely představily v renovované podobě a u obou se také návštěvníci často zastavovali. V případě Delfína šlo přitom o výjimečný stroj – prototyp s výrobním číslem 2, který stál na počátku celé řady posléze vyrobených letadel a který proto dodnes nese nezvyklé označení XL-29. Renovován byl u společnosti Forte v Mostkovicích.

Letouny doplnil ještě třetí cvičný stroj, diváckům rovněž poprvé předvedený: francouzský Fouga CM.170 Magister.

Kbelské uvítání nové sezóny se neslo v příjemném duchu a do prostor celého areálu opět zavítali návštěvníci všech věkových skupin, letečtí nadšenci i běžné rodiny s dětmi, pro které jsou vystavená velká vojenská i civilní letadla vždy zdrojem neutuchajícího obdivu, radosti a nadšení.

„Před dvaceti lety jsem se tu byl podívat jako kluk, kterého baví letadla,“ vzpomínal jeden z návštěvníků, Jan Novotný z Prahy. „Za tu dobu se tu ale spousta věcí změnila, je toho tady mnohem víc a v přehlednější podobě. Dneska jsem sem vzal své děti, aby měly na co v budoucnu vzpomínat. Třeba to v nich zanechá dojem a také se sem pak budou vracet.“

Premiéra sezóny nabídla také prohlídku hangárů Staré Aerovky, které se nacházejí u letňanského letiště. Mezi stávajícím areálem muzea a hangáry Staré Aerovky, vzdálenými zhruba 900 metrů, také po celý den procházeli návštěvníci, aby si stihli prohlédnout obě části muzejních prostor.

Hangáry Staré Aerovky mají svoji nezaměnitelnou atmosféru, dýchá z nich minulost a desítky let živého leteckého provozu. Jsou i po stavební stránce pozoruhodné. V hangárech budou umístěny expozice věnovaná různým oblastem letectví, představí se zde například bombardovací a bitevní letouny, některé proudové stroje z poválečné éry a další letecká technika

Letecké muzeum Kbely je v nynější muzejní sezóně otevřeno od úterý do neděle vždy od 10 do 18 hodin. Vstup do muzea je zdarma. Více informací o současných expozicích naleznete ZDE.

 RED

Aktuálně



Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

Studenti středních škol se setkali s novodobými válečnými veterány

29. 03. 2024
U příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO se studenti středních…
Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

Zahraniční studenty nadchly expozice Armádního muzea Žižkov

27. 03. 2024
Jaké změny s sebou přináší války? Na tuto otázku hledali odpověď středoškoláci…
Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

Velký útěk, kterého se zúčastnili i tři Čechoslováci, se uskutečnil před 80 lety

25. 03. 2024
Největší útěk z německých zajateckých táborů se uskutečnil před osmdesáti lety. V…
Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

Březen 1945 – vznik třetího tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády

22. 03. 2024
Když na přelomu let 1942/1943 rozhodovaly naše vojenské autority v Londýně o dalším…
Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

Němá barikáda – 7. vycházka z cyklu Místa bojů Pražského povstání

20. 03. 2024
Most Barikádníků zpopularizovala povídka Jana Drdy Němá barikáda. Přestože v ní spisovatel…