Vrtulník WSK SM-2 září po renovaci v podniku LOM PRAHA modrou i žlutou barvou

Vrtulník WSK SM-2 září po renovaci v podniku LOM PRAHA modrou i žlutou barvou

14. 04. 2022

Je to náhodná symbolika, ale má v současných dnech svůj význam. Historický polský vrtulník WSK SM-2 ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha, který prošel během posledního roku kompletní renovací ve státním podniku LOM PRAHA, nyní září v barvách připomínajících ukrajinskou vlajku. Zrenovovaný stroj byl ve čtvrtek 14. dubna 2022 předán zpět do Leteckého muzea Kbely, a to za účasti ředitele VHÚ, brigádního generála Aleše Knížka a ředitele LOM PRAHA Jiřího Protivy.

Slavnostní předání vrtulníku se odehrálo před halami státního podniku LOM PRAHA, příjemnou atmosféru a krásu stroje zářícího modrou i žlutou barvou ještě umocnilo jarní počasí s rovněž azurově modrou oblohou. Renovace vrtulníku v podniku LOM PRAHA je dalším příkladem intenzivní a dobré spolupráce této firmy s Vojenským historickým ústavem Praha. V roce 2021 převzal VHÚ po renovaci v LOM PRAHA hned dva letouny: Aero L-29 Delfín a cvičný bitevník Avia/Iljušin Il-10 (viz ZDE).

Vrtulník WSK SM-2 představuje polskou úpravou velice rozšířeného sovětského lehkého vrtulníku Mil Mi-1, Tato víceúčelová konstrukce byla vyvinutá v závodech Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego (WSK) Zykmunda Pulawskiho ve Swidniku koncem padesátých let minulého století.

Konstruktéři využili velice zdařilou kombinaci sedmiválcového hvězdicového motoru s třílistým hlavním rotorem a při ponechání původní zadní části zcela přepracovali kabinu pro pilota a cestující. Díky promyšlenému návrhu ušetřili na hmotnosti stroje, což to jim umožnilo přidat ještě dvě sedadla pro cestující, případně instalaci speciálního jeřábového nebo sanitního vybavení. Důmyslným řešením přídě bylo možné instalovat v ní ještě jedna speciální dvířka, kterými se do upravené kabiny nasouvala nosítka s raněným. Případně se na vnější pravý bok vrtulníku dal zavěsit další speciální zdravotnický box pro ještě jedna nosítka.

V bývalém Československu sloužil pouze jeden stroj tohoto typu. Byl vyroben ve Swidniku v roce 1962 v pasažérské verzi s pěti sedadly. Jeho zálet provedl dne 15. listopadu pilot Stanislaw Wiacek a poté byl zřejmě koncem roku předán čs. straně. Již k 11. lednu 1963 byl registrován u Leteckého oddílu Ministerstva vnitra jako OK-BYK. U něj létal až do roku 1970, kdy byl prodán podniku Slov-Air Bratislava a imatrikulován jako OK-RUV.

Krátce na to prodělal v Leteckých opravnách Trenčín generální opravu, kdy asi dostal i nový povrchový nátěr v kombinaci jasně žluté a modré barvy, doplněný logy Slov-Airu. Poté byl vrtulník využíván k různým činnostem, mimo jiné i ke kontrole vedení vysokého elektrického napětí.

Po dolétání stanovené životnosti 1 200 letových hodin byl vrtulník nabídnut do sbírky VHÚ a dne 20. května 1975 přeletěn pilotem Antonínem Dytrychem na letiště Praha-Kbely, kde byl předán do stavu Leteckého muzea VHÚ. Od té doby byl uložen v depozitáři a příležitostně vystavován při slavnostních akcích muzea.

 

Technická data stroje:

Motor LIT-3 (AI-26 SV) o výkonu 423 kW (575 k).

Průměr rotoru 14,33 m

Délka trupu 12,08 m

Výška 3,3 m

Hmotnost prázdného vrtulníku 1 946 kg

Vzletová hmotnost 2 550 kg

Max. rychlost 170 km/h

Cestovní rychlost 130 km/h

Dostup 3 500 m

Dolet 320 km

AktuálněVšechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…
Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

22. 09. 2023
V Národním památníku na Vítkově se v pátek 22. září 2023 uskutečnilo slavnostní…
Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…