Vývoj palných zbraní v době husitské

Popularita husitských tradic v komunistickém Československu v 50. letech vedla také ke zvýšenému zájmu vojenských historiků o výzkum dějin vojenství husitského období.

Ve spolupráci Československého armádního filmu a vojenského muzea vznikl v roce 1956 také krátký dokumentární film „Vývoj palných zbraní v době husitské“.
Film jednak přibližoval rozšíření a proměny palných zbraní v době pozdního středověku na historických pramenných dokumentech, jednak představoval jednotlivé zbraně dochované v muzejních sbírkách. Ve filmu se tak objevovaly různé druhy hákovnic, píšťal, polních děl, komorových pušek, houfnic a tarasnic.
Statické ukázky z muzejních expozic doplňovaly ukázky dynamické, v nichž pracovníci vojenského muzea v historických kostýmech názorně předváděli, jakým způsobem se tyto zbraně ovládaly a používaly v boji.
Režisérem filmu byl Vladimír Sís (1925–2001), který v armádním studiu působil v 50. letech. Film zařazujeme mezi ukázky v nezkrácené podobě.

Kopie filmu byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem.


„Vývoj palných zbraní v době husitské“: Československý armádní film; 1956; režie Vladimír Sís; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 280 metrů

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha