HORA, Karel. Moje matka cizinecká legie

HORA, Karel. Moje matka cizinecká legie

Dne 2. prosince 1908 se narodil v japonské Jokohamě Karel Hora, budoucí dobrodruh, voják a důstojník, který značnou část života prožil ve francouzské armádě, přesněji v cizinecké legii, a který se proslavil svými mimořádně čtivými memoáry, v nichž popsal svoji životní cestu a působení za druhé světové války a válek v Indočíně, v Koreji a v Alžírsku.

Připomeňme si stručně jeho biografii. Karel Hora byl synem inženýra Karla Jana Hory a Fuku, rozené Takemoto. Jako dítě navštívil Čechy, ale jinak až do svých 9 let vyrůstal v mezinárodní čtvrti v Šanghaji. S otcem mluvil česky, s matkou japonsky a s přáteli německy nebo anglicky. Roku 1917 se s rodiči odebral do Čech, kde prožil poslední válečný rok a dobu vzniku ČSR. Vlastenecky vypjatá atmosféra chlapce silně ovlivnila, stejně jako válečná vyprávění strýce – čs. legionáře – a přátelství s pozdějším pilotem RAF Václavem Kordou.

Po bouřlivém dospívání a prezenční vojenské službě se Karel Hora vypravil do světa na zkušenou a prožil několik let v Jižní Americe. Po rozpadu Československa odjel do Paříže a na doporučení čs. konzulátu vstoupil do cizinecké legie. Ihned po vypuknutí války se dobrovolně přihlásil na frontu a později nebyl přeložen k čs. jednotkám, ale zůstal v cizinecké legii. S ní prošel tvrdými boji během bitvy o Francii roku 1940, v nichž byl raněn. Lékaři mu museli amputovat polovinu pravé dlaně a prsteník s malíčkem. Kvůli zranění zůstal ve Francii pod falešnou identitou. Zapojil se do domácího hnutí odporu a koncem roku 1942 se vydal přes Španělsko do Anglie.

Přes útrapy španělského vězení se nakonec do Velké Británie dostal, ale do čs. vojska nebyl pro zmrzačenou ruku přijat, a proto zamířil ke Svobodným Francouzům. Přihlásil se k výsadkářům a v noci z 12. na 13. srpna 1944 byl vysazen ve Francii do týlu nepřítele. Po skončení druhé světové války se vrátil do Československa. Jako zkušený výsadkář zůstal v armádě, absolvoval vysokou válečnou školu v Paříži i v Praze, ale po komunistickém puči v únoru 1948 byl nucen odejít znovu do exilu, přičemž se dostal do soukolí tajných služeb. Po mnoha peripetiích znovu vstoupil do francouzské armády. Již roku 1949 odjel s cizineckou legií na Dálný východ, aby se zapojil do války v Indočíně. Zpět do afrického Sidi bel Abbès, hlavního sídla francouzské cizinecké legie, se vrátil začátkem roku 1952 a ještě na podzim téhož roku odjel jako dobrovolník do korejské války, kde sloužil ve francouzském praporu jednotek OSN. Po uzavření příměří byl koncem roku 1953 přeložen zpět k cizinecké legii v Indočíně, kde prošel dalšími těžkými boji s Viet-Minhem, a v květnu 1954 se vrátil do Francie. Sloužil následně v Tunisku, Maroku a Alžírsku. Všechny tyto státy v té době usilovaly o získání nezávislosti a zvláště v případě Alžírska se toto úsilí změnilo v krvavou válku. Karel Hora byl při tom až do roku 1961, kdy podal žádost o odchod do civilu. Jakožto dlouholetý důstojník cizinecké legie s mnoha přáteli v řadách OAS (Organizace tajné armády – ultrapravicové nacionalistické militantní organizace bojující proti odtržení Alžírska od Francie), nechtěl zažít v uniformě další konec prohrané války. Pro četné styky s příslušníky OAS byl i vězněn a v civilním životě si obtížně hledal práci a uplatnění. Přesto se mu podařilo tyto nesnáze překonat, snad pro jeho tvrdohlavou a přímou povahu a také bojovnost.

Memoáry Karla Hory vyšly poprvé ve francouzštině roku 1971. Prvního českého vydání se dočkaly již roku 1977 ve vydavatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu, ale v České republice vyšly až čtyři roky po autorově smrti. Malá, ale rozsahově objemná knížka formátu 18,5 x 11 cm s měkkými deskami zdobenými pestrou akční ilustrací a lepenou vazbou je typickou memoárovou literaturou. Vedle samotných vzpomínek obsahuje také předmluvu od generála Gardyho, bývalého inspektora cizinecké legie, předmluvu k českému vydání od majora gšt. Kašpara napsanou roku 1972 v Londýně a nakonec doslov od historika Leonida Křížka se stručnou historií francouzské cizinecké legie.

Horovy paměti jsou psány velmi živě, čtivě a v mnohém si nezadají s dobrodružným románem. Vyjadřují autorovu hlubokou touhu bojovat proti komunismu a zároveň poskytují velmi zajímavý vhled přímého účastníka do událostí spojených s vyhlášením nezávislosti Alžírska a politickými nepokoji v tehdejší Francii.

 

Citace:

HORA, Karel. Moje matka cizinecká legie. [Praha] : Egem : Elka Press, 1993. 355 s. (Militaria ; 1. publikace)

 

Zdeněk Munzar

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…