Mezi zajímavé prameny k poznání každodennosti vojáků 1. světové války patří i korespondence, která pro vojáky v zákopech představovala nejdůležitější prostředek jejich spojení s domovem.
K těm graficky atraktivnějším korespondenčním souborům, které jsou uloženy ve fondu VHÚ Praha, patří i ten, jehož autorem je Bedřich Trnka z Malenovic (dnes součást Zlína), příslušník c. k. pěšího pluku č. 3. Konvolut tvoří celkem 24 ručně malovaných korespondenčních lístků, které autor adresoval především své manželce, z menší části pak i svým rodičům. Jednotlivé lístky nesou datum od 2. listopadu 1915 až do 8. června 1916, přičemž největší množství lístků pochází z konce roku 1915.
Na standartní lístky rakousko-uherské polní pošty o rozměru 14 x 9 cm zachytil autor slovem i kresbou všední události z haličského bojiště. Kromě své vlastní činnosti, myšlenek a pocitů si všímá i způsobu života obyvatel Haliče, o kterém příbuzným doma podrobně píše. Bohužel textová část je na některých místech silně poznamenána zásahy cenzora.
Korespondence byla předána do fondu VHÚ od potomků někdy po 2. světové válce.