SEYDEWITZ, Max. Zerstörung und Wiederaufbau von Dresden.

SEYDEWITZ, Max. Zerstörung und Wiederaufbau von Dresden.

Problematika letectví, potažmo letecké války, tvoří jeden ze stěžejních tematických celků fondů Knihovny VHÚ. Jeho nedílnou součástí je i bombardovací kampaň vedená proti Německu v období druhé světové války. Tento konflikt s sebou přinesl kromě rychlého rozvoje letectví konfrontaci předválečné teorie s realitou a nové pohledy na využití letectva v rámci konfliktu jako celku. To v průběhu války vyústilo ve vznik řady leteckých doktrín. Kromě zmíněné strategické a taktické role nově nabyly letecké útoky i roli psychologickou, zaměřenou na podlomení nikoli nepřátelského průmyslového potenciálu, ale morálky bojujícího státu jako celku a jeho vůle ve válce pokračovat.

Zejména druhá polovina války pak přinesla využití těchto doktrín v kombinaci a odstrašující demonstraci jejich efektu. Sílící spojenecké nálety na německá města se ukázaly být jedním z rozhodujících faktorů války; opakované bombardování vázalo značné množství materiálu a personálu v systému protivzdušné obrany, vázalo Luftwaffe, která tak nezvládala plnit úlohu podpory pozemních operací, a značně omezovalo výrobní produkci. Arthurem Harrisem, od roku 1942 velitelem britského Bomber Command, zavedená Area Bombing Directive měla kromě kodifikace doktríny kobercového bombardování početnými svazy za cíl demoralizaci německého obyvatelstva, a v konečném důsledku zkrácení války. Ačkoli podíl na uspíšení německé kapitulace je nesporný, byl vykoupen nejen značnými ztrátami na životech posádek, ale i plošnou destrukcí většiny německých měst, zpravidla s historickým jádrem. Kromě známých ničivých náletů na Hamburk a Brémy, které v roce 1943 cíleně vyvolaly tzv. Firestorm (též něm. Feuersturm, ohnivá bouře, kdy hořící bloky obytné zástavby s dřevěnými krovy a podlahami tvoří kumulativní komínový efekt, v důsledku čehož se vzduch pohybuje místy rychlostí orkánu a teplota podle svědků stačí na roztavení skla či asfaltu), se dalším cílem staly v noci ze 13. na 14. února 1945 i saské Drážďany.

Nálet na Drážďany, resp. jejich série mezi 13. a 15. únorem 1945, se stal v rámci bombardovací kampaně proti Německu spolu s Hamburkem a Brémami ikonickým momentem. Nálet na Drážďany přesto dodnes zaujímá poněkud svébytné postavení v kulturní paměti i v literatuře. Zčásti za to může debata o skutečném počtu mrtvých, kdy několik desetiletí přetrvávaly odhady ne nepodobné počtům uvedeným nacistickou propagandou (cca 200-250 tisíc). Poslední výzkum přinesl vyčíslení okolo 24 tisíc obětí, což nikterak nesnižuje děsivou bilanci mrtvých během 24 hodin.  Dalším předmětem debat je potenciální klasifikace náletu jako válečného zločinu a diskuse o relevanci Drážďan jako průmyslového cíle a ohled na množství kulturních památek. Nutno dodat, že po decentralizační reformě německého válečného průmyslu v reakci na cílené útoky na industriální centra především v Porýní a Porúří by z tohoto hlediska bylo relevantním cílem takřka každé město pod německou kontrolou.

Kniha Maxe Seydewitze Die Zerstörung und Wiederaufbau von Dresden rekapituluje nejen předválečnou historii města, ale i průběh války a následující desetiletí opětovné výstavby. Převážná část fotografické přílohy je věnována právě únorovému náletu, likvidaci jeho následků a poválečné výstavbě. Zde se nabízí pozoruhodný pohled na jednotlivé fáze obnovy města, od odklízení trosek až po novou zástavbu. Autor knihy, Max Seydewitz (1892‒1987), vykonával v letech 1947-1952 funkci ministerského prezidenta Saska. V roce 1952 byl v rámci vnitrostranických čistek nucen podstoupit „sebekritiku“, z postu ministerského prezidenta byl odvolán. O tři roky později, v roce 1955, byl však jmenován ředitelem Státních uměleckých sbírek Drážďany, tedy v podstatě všech drážďanských paměťových institucí, kde působil do roku 1968. Jeho dnes představovaná kniha tak tvoří zajímavý dokument o dobovém pohledu na poválečné období ve výrazně zasažených oblastech Německa, jak z pohledu urbanistického a každodenního, tak z pohledu vyrovnání se s minulostí.

Citace:

SEYDEWITZ, Max. Die Zerstörung und Wiederaufbau von Dresden. Berlin: Kongress-Verlag, 1955.

Aktuálně



Prostudujte si jedinečný dokument. Online se můžete podívat do kartotéky obětí Pražského povstání Oblastní kriminální úřadovny Praha

Prostudujte si jedinečný dokument. Online se můžete podívat do kartotéky obětí Pražského povstání Oblastní kriminální úřadovny Praha

04. 05. 2025
Kartotéka, kterou patrně na základě předpisů pro evidenci obětí náletů pro civilní…
TOULAVÉ DŹÍPY - Nová publikace Vojenského historického ústavu ke květnu 1945

TOULAVÉ DŹÍPY - Nová publikace Vojenského historického ústavu ke květnu 1945

04. 05. 2025
Pro Krista Pána – jaké to bylo divné vozidlo! Celé hranaté, žádné…
Z Armádního muzea Žižkov se bude vysílat speciální díl Operace naděje – 80. Večer pak Vítkov rozezní koncert Vítězství

Z Armádního muzea Žižkov se bude vysílat speciální díl Operace naděje – 80. Večer pak Vítkov rozezní koncert Vítězství

03. 05. 2025
V těchto dnech si připomínáme 80. výročí konce druhé světové války. Vojenský…
Vypálení obce Javoříčko před 80 lety - 5. května 1945

Vypálení obce Javoříčko před 80 lety - 5. května 1945

02. 05. 2025
V pondělí 5. 5. 2025 si připomeneme nejen 80 let od začátku…
Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

01. 05. 2025
Pracovníci Vojenského historického ústavu ve státní svátek 1. května ve spolupráci se…