Alexander Hess

Alexander Hess

07. 05. 2018

Život vynikajícího vojáka, letce a diplomata Alexandra Hesse je příběhem osobní odvahy i oddanosti službě vlasti. Úspěšně vyvázl mnoha nebezpečí, ale nakonec zemřel ve druhém exilu.

 

Alexander Hess se narodil 4. května 1898 v Karlově Huti okres Beroun. Po maturitě byl v roce 1916 odveden do rakousko-uherské armády a bojoval u pěšího pluku na ruské a později italské frontě, kdy byl v boji dvakrát zraněn. Po válce studoval krátce na ČVUT, ale záhy se vrátil do armády a účastnil se zajišťování slovenského území v roce 1919. V květnu 1920 byl přeložen k letectvu a sloužil nejprve jako pozorovatel od roku 1924 pilot. Za své letecké umění získal pak řadu ocenění na mezinárodních leteckých soutěžích, z nichž je třeba jmenovat Mezinárodní leteckou soutěž v Curychu roku 1937, kde čs. tým dosáhl vítězství v akrobatickém skupinovém i individuálním létání. Vedl také čs. letecký akrobatický tým na olympiádě 1936 v Berlíně. Absolvoval odborné stáže u stíhacích i bombardovacích jednotek ve Francii. Naposledy v hodnosti majora velel letišti v Pardubicích.

V lednu 1940 odešel ilegálně z okupované vlasti přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii a Itálii do Francie, kde se zapojil do zahraničního odboje. Již ve Francii zasáhl do leteckých bojů. Velel smíšené letecké skupině v Chartres a létal i jako stíhací pilot. Zato po evakuaci se zúčastnil již v létě 1940 Bitvy o Británii jako první velitel 310. československé stíhací perutě RAF. Přes relativně vyšší věk 42 let bojově létal, a to s mimořádnými úspěchy. Vedl svoji peruť 26. srpna 1940 do prvního boje. V dalších bojích sestřelil nejméně dva nepřátelské letouny a poškodil jeden. Dne 15. září 1940 se zachránil v letecké bitvě nad Londýnem z hořícího letounu padákem. Za své hrdinství jej osobně vyznamenal král Jiří VI. britským Záslužným leteckým křížem. Od roku 1941 zastával podplukovník Hess funkci styčného důstojníka čs. perutí a poté funkce diplomatické. Od roku 1942 byl čs. leteckým přidělencem v USA a později i v Kanadě. Udělal mnoho pro propagaci československého odboje v zahraničí. Napsal první válečné paměti čs. letce „Byli jsme v bitvě o Anglii“ vydané již v roce 1943 v New Yorku. Vystupoval v rozhlase v USA i Velké Británii. V únoru 1946 se vrátil do vlasti. Naposledy pak sloužil ve funkci velitele II. leteckého sboru v Českých Budějovicích.

Po únoru 1948 byl jako politicky nespolehlivý okamžitě zbaven velení a poslán do výslužby. Podílel se na organizování úletů čs. letců do zahraničí a v červnu 1948 znovu sám uprchl do Bavorska, odkud se červenci 1948 odcestoval za manželkou a synem do USA. Pracoval jako technický poradce u společnosti Pan American World Airways na letišti La Guardia v New Yorku až do odchodu do penze v roce 1965. Účastnil se i aktivit exilu. Působil i jako hlasatel pořadů s vojenskou tematikou v Rádiu Svobodná Evropa v New Yorku a již roku 1949 vstoupil do Rady svobodného Československa. Zemřel 10. srpna 1981 v Brooksville na Floridě v USA. Po roce 1989 byl ve vlasti rehabilitován a povýšen do hodnosti generálmajora in memoriam.

Prokop Tomek

AktuálněGenerál Petr Pavel byl zvolen prezidentem České republiky. Prohlédněte si fotogalerii z akcí VHÚ, kterých se nový prezident v minulosti zúčastnil.

Generál Petr Pavel byl zvolen prezidentem České republiky. Prohlédněte si fotogalerii z akcí VHÚ, kterých se nový prezident v minulosti zúčastnil.

28. 01. 2023
V sobotu 28. ledna 2023 zvítězil Petr Pavel ve volbě prezidenta České…
Restaurování lovecké kulovnice s vnitřním kolečkovým zámkem

Restaurování lovecké kulovnice s vnitřním kolečkovým zámkem

27. 01. 2023
Pro novou expozici Armádního muzea Žižkov Vojenského historického ústavu Praha byla v…
Před třiceti lety: konec společného státu znamenal počátek budování nových armád

Před třiceti lety: konec společného státu znamenal počátek budování nových armád

25. 01. 2023
V roce 1993 vznikly Armáda České republiky a Armáda Slovenskej republiky. Málokdo si…
V Armádním muzeu Žižkov se konal křest knihy reportérky CNN Prima NEWS o válce na Ukrajině

V Armádním muzeu Žižkov se konal křest knihy reportérky CNN Prima NEWS o válce na Ukrajině

23. 01. 2023
Reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová a kameraman Ján Schürger zažili počátek…
Do třetice předměty s příběhem: pistole Otakara Jaroše, střecha z Hirošimy, měsíční kámen a přilba českého veterána

Do třetice předměty s příběhem: pistole Otakara Jaroše, střecha z Hirošimy, měsíční kámen a přilba českého veterána

23. 01. 2023
V následujícím materiálu naleznete čtyři „předměty s příběhem“, které pocházejí z období…