Ani vídeňská arbitráž nebyla řešením…

Ani vídeňská arbitráž nebyla řešením…

17. 12. 2018

Pokračováním pro Evropu ostudného a pro demokratické Československo potupného a zničujícího mnichovského procesu ze září 1938 se stala tzv. Vídeňská arbitráž z 2. listopadu 1938. Tehdy bylo ve vídeňském Belvederu ukončeno arbitrážní jednání o maďarsko-československé hranici. Na základě rozhodnutí ministrů zahraničí nacistického Německa Joachima von Ribbentropa a fašistické Itálie Galeazza Ciana bylo rozhodnuto, že Československo odstoupí ve dnech 5. – 10. listopadu 1938 horthyovskému Maďarsku značnou část území jižního Slovenska a Podkarpatské Rusi. 

 

Tomuto rozhodnutí předcházela řada maďarských pohraničních incidentů ze strany armády a útoků teroristických organizací Szabadczapatok a Rongyos gárda, které měly destabilizovat oblasti na jihu Slovenska A Podkarpatské Rusi a především dál přesvědčovat Evropu o neživotaschopnosti československého státu, který „utiskuje“ pro změnu po Němcích Maďary.

K prvnímu velkému incidentu po Mnichovu došlo na Slovensku již ve středu 5. října 1938, kdy jižně u Rimavské Soboty musely čs. jednotky odrážet útok asi 500 maďarských vojáků! Nakonec byli Maďaři vytlačeni zpět za hranice. Toto dobrodružství je stálo 9 mrtvých a řadu zraněných.

K dalšímu závažnému incidentu v pátek 7. října 1938 u Parkanu (dnešní Štúrovo), kde se pokusilo překonat Dunaj na deseti pramicích asi 60 honvédů z III. praporu pěšího pluku 2 a zaútočit proti četě Stráže obrany státu (SOS) vrchního respicienta pohraniční finanční stráže Ladislava Jetela, která střežila uzavřený most do maďarské Ostřihomi. I tento útok byl díky bdělosti strážných krvavě odražen.

Již 10. října 1938 potom teroristické oddíly Szabadczapatoku u Boržavy rozpoutaly malou, ale krvavou válku na Podkarpatské Rusi. I na tyto útoky odpověděla armáda, četnictvo a jednotky SOS rázně. Jejich úsilí však „vyřešila“ po evropsku vídeňská arbitráž a tak po Mnichovu došlo k dalšímu ústupu z hranic.

Ústupky násilí však plodí zpravidla hlad po nové agresivitě a rozpínavosti. Cílem horthyovského režimu totiž nebyla ochrana maďarské menšiny na jihu Slovenska a Podkarpatské Rusi, ale touha ovládnout Slovensko a Podkarpatskou Rus. Proto incidenty na hranicích pokračovaly. V pondělí 19. prosince 1938 se terčem útoku honvédů podplukovníka Murányiho stala obec Slanec asi 10 km jihovýchodně od Košic, které byly již od vídeňské arbitráže v držení horthyovského režimu.

V obci byla jednotka Stráže obrany státu, kterou však tvořilo pouhých 8 příslušníků pohraniční stráže a 7 četníků, ke kterým se při maďarském útoku přidalo několik slovenských občanů. Přesila byla však obrovská a jednotka SOS musela ustoupit. Při ústupu bojem byli zraněni strážmistr Rudolf Lisoněk, dozorce finanční stráže Gajdošík, hajný Jan Řehulka a obvodní notář Ján Kulkovský. Dozorce finanční stráže Josef Hrdina v tomto boji padl a rozšířil tak dlouhou řadu obránců republiky, kteří tehdy padli v boji s henleinovci, polskými bojůvkáři či maďarskými teroristy a vojáky.

Nakonec do obce dorazil československý styčný důstojník, kterému honvédi tvrdili, že jen reagovali na střelbu z československé strany! Nakonec se maďarská jednotka stáhla zpět a úsek od Slance po Kuzmice obsadil ostrahový oddíl III. praporu pěšího pluku 20 z Trebišova a silné četnictvo. Do zániku republiky chybělo již jen pouhých 85 dní…

Jindřich Marek

 

 

 

AktuálněPřijďte dnes od 17h na debatu s Petrem Čornejem ke knize „Husité na Žižkově“ v atriu Armádního muzea Žižkov

Přijďte dnes od 17h na debatu s Petrem Čornejem ke knize „Husité na Žižkově“ v atriu Armádního muzea Žižkov

11. 12. 2023
V pondělí 11. prosince se v atriu Armádního muzea Žižkov od 17 hodin koná diskuse…
Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

Call for papers: Konference Nepravidelná válka v průběhu staletí – teorie, praxe a reakce

11. 12. 2023
Vojenský historický ústav Praha připravuje na 18. a 19. června  2024 vědeckou konferenci Nepravidelná…
Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

09. 12. 2023
V podvečer 6. prosince 2023 se v Armádním muzeu Žižkov Vojenského historického ústavu Praha…
Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

08. 12. 2023
Historik Vojenského historického ústavu Praha Jiří Plachý se na konci listopadu zúčastnil…
Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

07. 12. 2023
Upozorňujeme, že z provozních a organizačních důvodů je Armádní muzeum Žižkov je…