Armádní muzeum Žižkov navštívili vojáci zranění při výkonu služby i pravnučka TGM

Armádní muzeum Žižkov navštívili vojáci zranění při výkonu služby i pravnučka TGM

22. 03. 2023

 Do zrekonstruovaného Armádního muzea Žižkov zavítaly od jeho znovuotevření 28. října 2022 desítky tisíc lidí všech generací. Nechyběla mezi nimi ani Charlotta Kotíková, pravnučka prvního československého prezidenta, jež muzeum navštívila v polovině února spolu s vnučkami generála Rudolfa Medka. Na začátku tohoto týdne pak přivítal ředitel Vojenského historického ústavu Praha brig. gen. Aleš Knížek velmi vzácné hosty – vojáky, kteří při výkonu služby utrpěli zranění.

 

  

„Je důležité připomínat, že za svobodu se musí bojovat,“ řekla při své návštěvě Armádního muzea Žižkov pravnučka Tomáše Garrigua Masaryka, Charlotta Kotíková. Líbilo se jí, že v muzeu je plno mladých lidí, kteří se zajímají o dějiny naší země. Slavnostního znovuotevření v říjnu 2022 se bohužel nemohla zúčastnit, při dalším pobytu v Praze však prohlídka Armádního muzea Žižkov v jejím programu nesměla chybět. Kurátorka současného výtvarného umění Charlotta Kotíková žije v New Yorku, kde se v roce 1918 její pradědeček dozvěděl, že se stal prvním československým prezidentem.

Expozicemi ji provázel ředitel Odboru muzeí VHÚ plk. Michal Burian, jenž s Charlottou Kotíkovou před lety připravoval výstavu o Vojtěchu Preissigovi.

Vnučky generála Rudolfa Medka, zakladatele muzea, Viktorie a Terezie Medkovy obdivovaly citlivou rekonstrukci už v říjnu 2022. Těšily se však na společnou návštěvu muzea s Charlottou Kotíkovou, jsou totiž příbuzné. Jejich otec, někdejší kancléř prezidenta Václava Havla, Ivan Medek byl Charlottin bratranec. S rodiči a bratrem Mikulášem navíc prožil v Památníku deset let, generál Rudolf Medek měl v administrativní budově služební byt.

Po svém návratu z exilu Ivan Medek chodil do muzea na Žižkově často a rád. „Táta by měl obrovskou radost z toho, jak se vám muzeum podařilo zrekonstruovat,“ poděkovala řediteli VHÚ brig. gen. Knížkovi Viktorie Medková.

Daný slib

Na začátku tohoto týdne pak přivítal ředitel Vojenského historického ústavu brig. gen. Aleš Knížek velmi vzácné hosty – vojáky zraněné při výkonu služby. Díky iniciativě vrchního praporčíka Armády České republiky Petra Smika se před několika lety začali pravidelně scházet.

Také letošní hlavní setkání se jako obvykle uskuteční v létě.

Návštěva Armádního muzea Žižkov v doprovodu brig. gen. Aleše Knížka, vrchního praporčíka AČR Petra Smika a kurátorů expozic byla ovšem další vítanou příležitostí vidět se s přáteli a seznámit se s bohatou a pohnutou historií naší země, pro niž všichni přítomní mnoho obětovali.

Za jejich službu, za to, co vykonali, jim brig. gen. Aleš Knížek vyjádřil uznání. Pak krátce pohovořil o samotné rekonstrukci. V průběhu let, kdy se stále odkládala, slíbil druhoválečným i novodobým válečným veteránům, že ve svém úsilí bude pokračovat. „Považovali jsme za svou povinnost vrátit tomuto místu jeho původní krásu. K rekonstrukci a tvorbě nových expozic jsme přistupovali s vědomím, jak velký historický význam tato instituce má pro naši republiku i armádu,“ zdůraznil brig. gen. Aleš Knížek.

„Budu sem muset přijet aspoň ještě jednou,“ zaznívalo opakovaně v závěru prohlídky. Někteří plánují, že se při další návštěvě zaměří na expozici věnovanou druhé světové válce, někoho zase upoutala expozice mapující staré dějiny nebo část věnovaná československým legiím.

Budeme se těšit opět na viděnou.

 

 

RED

AktuálněZa tři týdny zahájí Letecké muzeum Kbely svou 56. sezónu

Za tři týdny zahájí Letecké muzeum Kbely svou 56. sezónu

20. 04. 2024
V sobotu 4. května se po zimní přestávce otevřou brány Leteckého muzea Kbely…
Dva domy v Praze byly osazeny pamětní cedulkou „Poslední adresa“ na připomínku obětí totalitního režimu

Dva domy v Praze byly osazeny pamětní cedulkou „Poslední adresa“ na připomínku obětí totalitního režimu

19. 04. 2024
Policejní služebna sousedící s pražskou magistrálou a budova v ulici Milady Horákové mají na…
Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě  pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

18. 04. 2024
V pátek 19. 4. 2024 se ve dvou pražských městských částech uskuteční…
Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…