Armádní muzeum Žižkov navštívili vojáci zranění při výkonu služby i pravnučka TGM

Armádní muzeum Žižkov navštívili vojáci zranění při výkonu služby i pravnučka TGM

22. 03. 2023

 

Do zrekonstruovaného Armádního muzea Žižkov zavítaly od jeho znovuotevření 28. října 2022 desítky tisíc lidí všech generací. Nechyběla mezi nimi ani Charlotta Kotíková, pravnučka prvního československého prezidenta, jež muzeum navštívila v polovině února spolu s vnučkami generála Rudolfa Medka. Na začátku tohoto týdne pak přivítal ředitel Vojenského historického ústavu Praha brig. gen. Aleš Knížek velmi vzácné hosty – vojáky, kteří při výkonu služby utrpěli zranění.

 

  

„Je důležité připomínat, že za svobodu se musí bojovat,“ řekla při své návštěvě Armádního muzea Žižkov pravnučka Tomáše Garrigua Masaryka, Charlotta Kotíková. Líbilo se jí, že v muzeu je plno mladých lidí, kteří se zajímají o dějiny naší země. Slavnostního znovuotevření v říjnu 2022 se bohužel nemohla zúčastnit, při dalším pobytu v Praze však prohlídka Armádního muzea Žižkov v jejím programu nesměla chybět. Kurátorka současného výtvarného umění Charlotta Kotíková žije v New Yorku, kde se v roce 1918 její pradědeček dozvěděl, že se stal prvním československým prezidentem.

Expozicemi ji provázel ředitel Odboru muzeí VHÚ plk. Michal Burian, jenž s Charlottou Kotíkovou před lety připravoval výstavu o Vojtěchu Preissigovi.

Vnučky generála Rudolfa Medka, zakladatele muzea, Viktorie a Terezie Medkovy obdivovaly citlivou rekonstrukci už v říjnu 2022. Těšily se však na společnou návštěvu muzea s Charlottou Kotíkovou, jsou totiž příbuzné. Jejich otec, někdejší kancléř prezidenta Václava Havla, Ivan Medek byl Charlottin bratranec. S rodiči a bratrem Mikulášem navíc prožil v Památníku deset let, generál Rudolf Medek měl v administrativní budově služební byt.

Po svém návratu z exilu Ivan Medek chodil do muzea na Žižkově často a rád. „Táta by měl obrovskou radost z toho, jak se vám muzeum podařilo zrekonstruovat,“ poděkovala řediteli VHÚ brig. gen. Knížkovi Viktorie Medková.

Daný slib

Na začátku tohoto týdne pak přivítal ředitel Vojenského historického ústavu brig. gen. Aleš Knížek velmi vzácné hosty – vojáky zraněné při výkonu služby. Díky iniciativě vrchního praporčíka Armády České republiky Petra Smika se před několika lety začali pravidelně scházet.

Také letošní hlavní setkání se jako obvykle uskuteční v létě.

Návštěva Armádního muzea Žižkov v doprovodu brig. gen. Aleše Knížka, vrchního praporčíka AČR Petra Smika a kurátorů expozic byla ovšem další vítanou příležitostí vidět se s přáteli a seznámit se s bohatou a pohnutou historií naší země, pro niž všichni přítomní mnoho obětovali.

Za jejich službu, za to, co vykonali, jim brig. gen. Aleš Knížek vyjádřil uznání. Pak krátce pohovořil o samotné rekonstrukci. V průběhu let, kdy se stále odkládala, slíbil druhoválečným i novodobým válečným veteránům, že ve svém úsilí bude pokračovat. „Považovali jsme za svou povinnost vrátit tomuto místu jeho původní krásu. K rekonstrukci a tvorbě nových expozic jsme přistupovali s vědomím, jak velký historický význam tato instituce má pro naši republiku i armádu,“ zdůraznil brig. gen. Aleš Knížek.

„Budu sem muset přijet aspoň ještě jednou,“ zaznívalo opakovaně v závěru prohlídky. Někteří plánují, že se při další návštěvě zaměří na expozici věnovanou druhé světové válce, někoho zase upoutala expozice mapující staré dějiny nebo část věnovaná československým legiím.

Budeme se těšit opět na viděnou.

 

 

RED

AktuálněV Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

V Armádním muzeu Žižkov vzniká kalendář sportovců Dukly na rok 2024

05. 06. 2023
Prostory Vojenského historického ústavu Praha neslouží jen výstavám. Díky dobré spolupráci mezi…
Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

Carl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…