Bojový nůž 1-F-97 FALCO

Bojový nůž 1-F-97 FALCO

18. 12. 2018

Dýka nebo dýkovitý nůž byly od nepaměti součástí výzbroje vojáka, avšak s rozvojem palných zbraní a lineární taktiky boje v 17. a 18. století postupně zcela pozbyly bojový charakter a staly se pouhými všestrannými nástroji. V období první světové války však zaznamenaly zcela nečekanou renesanci. Její zákopový charakter vedl k boji muže proti muži ve stísněném prostoru zákopu, kde byl tehdejší dlouhý bodák nasazený na pušce prakticky nepoužitelný. Přirozenou reakcí na tuto situaci bylo vytvoření speciálního otevřeného nože, které se zprvu vyráběly primitivním způsobem v polních kovárnách přímo na frontě, nebo je vojákům dodávali nožíři neoficiálním způsobem prostřednictvím týlových příslušníků. V průběhu války zavedly některé armády pro své speciální oddíly standardní dýkovité nože, které jsou označovány jako útočné. Tyto zbraně byly vyráběny jako zcela nové vzory nebo byly vytvořeny zkrácením čepelí již zavedených bodáků.

 

V období první Československé republiky nebyl sice rakousko-uherský útočný nůž vzor 1917 do výzbroje armády oficiálně zaveden, ale jejími jednotkami byla tato velmi zdařilá osobní zbraň až do roku 1939 často užívána. Příslušníci Československé lidové armády měli postupně ve výzbroji hned několik útočných nožů (OV-7, UTON, BONUS), jednotky současné Armády České republiky mají v tomto směru výzbroj ještě rozmanitější.

Příslušníci 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka v Prostějově nosí bojový nůž 1-F-97 FALCO, který je vyráběn výhradně pro ně, a také proto je i součástí znaku útvaru. Autorem designu tohoto nože je Ing. Roman Hippík, vyrobil jej brněnský nožíř Lubomír Maďarič. Nůž je patentován a vojáci si jeho nákup financují sami.

Bojový nůž FALCO je vyroben z pružinové ocele 14260. Jeho přímá čepel s oboustranným středovým žebrem a středovým hrotem je ke hrotu broušena oboustranně. Na spodní části je pilka k řezání padákové šňůry, na vrchní části opěrka palce. Na vnější straně čepele jsou značky tvůrců – monogram „HR“ a značka meče se jménem „MAĎARIČ“. Pod jednoduchou záštitou je čepel značena výrobním číslem, ve kterém je nejdříve písmenem označena výrobní série, poté trojčíslím pořadové číslo nože v sérii a nakonec dvojčíslím rok výroby nože. Na vnitřní straně čepele je ražen latinský nápis “SPEM RETINE” (v překladu “DOUFEJ”) a znak 4. průzkumného praporu v Bechyni (pravděpodobně původní útvar majitele zbraně).

Rukojeť je vyrobena z kožených kroužků stažených závitovou hlavicí. Ocelová hlavice má otvor o průměru 4 mm pro závěsnou šňůru. Pochva je vyrobena ze čtyř vrstev přírodní černé kůže, prošitých k sobě a pojištěných šesti nýty. Pochva má mimo klasického zapínání také „běžeckou pojistku“, se kterou se nůž nepohne při běhu ani při připnutí pochvy s nožem k taktické vestě rukojetí dolů. Na zadní straně má mimo klasického průvleku na opasek také spodní průvlek, kterým lze pochvu připevnit například k stehennímu nosiči nebo ke stehnu pomocí šnůry či opasku. Na přední straně pochvy je vyraženo logo 4. průzkumného praporu v Bechyni a na zadní straně na průvleku na opasek je vyraženo logo výrobce pochvy – firmy Hess Brno.

 

Délka 300 mm, délka čepele 170 mm, šířka čepele 29 mm, hmotnost 260 g, hmotnost s pochvou 438 g.

Jan Šach

 

Aktuálně



Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

Rozloučili jsme se s bývalým šéfredaktorem Historie a vojenství Jaroslavem Beránkem

03. 07. 2025
V pondělí 23. června jsme se na Ďáblickém hřbitově rozloučili a zavzpomínali na…
Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…