Knihou tohoto týdne není „kniha“ v pravém smyslu slova, ale menší sbírka kramářských tisků s vojenskou tematikou. Součástí knihovního fondu VHÚ Praha je papírová obálka nadepsaná jako „13 vojenských písniček“. Po jejím otevření objevíme několik drobných česko-jazyčných tisků vydaných různými nakladateli mezi roky 1808 a 1906. Mezi nimi se nacházejí především drobné básně a písně s tematikou vojenskou, vlasteneckou, zábavnou, milostnou a moralizující.
Kramářské tisky se ve větší míře prosadily v sedmnáctém století a jejich obliba se udržela až do století devatenáctého. Díky jejich snadné výrobě, nepříliš kvalitnímu papíru a malému stránkovému rozsahu si udržovaly relativně nízkou cenu. Jejich nejpočetnější složku tvořily kramářské písně, které často reflektovaly současnou politickou, náboženskou či společenskou situaci. Tyto písně byly často určeny k předzpívání na obecně známou melodii, díky čemuž se dostaly do širšího povědomí.
Kramářské tisky svoji oblibu mezi lidem neztratily ani v devatenáctém století. K tematice vojáků se obracejí například ty, které jsou uložené v Knihovně VHÚ. Jejich grafická úprava je velmi jednoduchá. Titulní list je často vyzdoben dřevořezovým štočkem s vojenskou tematikou nebo alegorickým výjevem. Zbývající text (který představuje pouhých 3-7 stran) je již bez ilustrací. V Písni kratochvilné o udatném stavu vojanském z roku 1874 se dočteme o vojákovi vydávajícím se do boje za císaře pln optimismu a nadšení. Nová píseň jednoho rekruty o nové vojně vydaná kolem roku 1878 začíná taktéž optimisticky, ale nálada básně se mění ve chvíli, kdy si zmiňovaný rekrut uvědomí, že se musí rozloučit se svojí rodinou a svou milou. Mravný zpěv pro mládenci a panny sepsaný Františkem Jaklem naopak popisuje odvod mládence na vojnu i jeho šťastný návrat zpět domů. Nová píseň o českém Landwehru (tedy české zeměbraně), která pochází patrně z doby kolem roku 1808, je silně vlastenecká a oslavuje nadšení Čechů při boji za jejich zemi.
V devatenáctém století se odehrálo značné množství revolucí a válek, proto některé z písní odkazují ke konkrétním soudobým událostem. O bitvě u Hradce Králové pojednávají dva drobné tisky z tohoto souboru, a to Vzpomínka na 18. prápor našich myslivců v roku 1866 a Nová píseň ze severního bojiště nad Chlumem a u Sadový blíž Hradce Králového – oba vydané v šestašedesátém roce. K jejich výzdobě použil pražský tiskař Jan Spurný stejný titulní štoček s výjevem krajiny po bitvě, ve které stojí voják před hrobem příslušníka praporu polních myslivců č. 18. Stejný tiskař vydal o několik let později tisk s tematikou další aktuální války, a to Novou píseň o nynější (1870) francouzsko-pruské válce. Zmiňovaný konflikt se sice českých zemí přímo nedotýkal, ale autor básně Václav Josef Krejza alespoň mohl zvěčnit své sympatie k francouzskému státu v konfrontaci s opět vítězícím Pruskem.
Mezi zábavné ani truchlivé kramářské tisky zcela nezapadají Modlitby za požehnání cís. král. vojska v nynější válce. Torzo tohoto drobného tisku z roku 1821 neobsahuje píseň, ale tři krátké modlitby. Jedna je v nadpise uvedena jako „všeobecná“, druhá má být sloužena za císaře Františka a třetí (nekompletní) představuje modlitbu v čase války užívanou při bohoslužbách v královéhradeckém katedrálním kostele.
Ačkoliv se z těchto drobných tisků a písniček nedozvíme mnoho informací o průběhu bojů a válek, jedná se o zajímavé prameny ke studiu mentalit „obyčejných“ lidí v 19. století.
Citace:
[13 vojenských písniček. S.l. : s.n., 1800-1906]. 13 sv.
příloha:
Písně 19. stol.
Písně 19. stol. a