Do sbírek VHÚ zařazeny palebné objekty a sruby z Boletic

Do sbírek VHÚ zařazeny palebné objekty a sruby z Boletic

13. 01. 2015

Vojenský historický ústav Praha zařadil do svých sbírek čtyři cenné a pozoruhodné artefakty. Jedná se o dva palebné objekty KŽ-3 s věží z tanku T-34/85 a dva palebné sruby KŽ-1. Objekty mají svůj původ v 50. a 60. let 20. století a byly součástí vojenského výcvikového prostoru Boletice na jihu Čech.

 

Palebný objekt KŽ-3 je poměrně neobvykle vyhlížející objekt, jehož základem je železobetonový podstavec, na který je osazena standardní tanková věž, v tomto případě z tanku T-34 s 85mm kanónem. Celý stacionární palebný objekt byl určen k ničení tanků, bojové techniky i živé síly. Jedna ze dvou věží objektu, který je nyní zařazen do sbírek VHÚ, přitom pochází dokonce z válečného období, druhá věž byla vyrobena po válce.

Pokud jde o srub KŽ-1, v tomto případě se jedná o kulometný palebný objekt, který byl masově vyráběný od 50. let a skládal se z prefabrikovaných rámců a trámů. Šlo o malou pevnůstku pro dva muže, střelce a jeho pomocníka.

Všechny čtyři objekty prozatím zůstávají na svém původním místě v Boleticích. Tankové věže jsou od betonových základen, na něž měly být nasazovány, odděleny. Jsou umístěny jako památníky na dvou kamenných podstavcích.

O tom, jakým způsobem byly objekty objeveny, hovoří kapitán Jaroslav Tůma, zástupce náčelníka Střediska obsluhy výcvikového zařízení Boletice:

„V Boleticích působím jako zástupce náčelníka SOVZ od roku 2011 a zajímám se o historii zdejšího vojenského výcvikového prostoru. V lednu 2014 se mi dostala do ruky kniha Utajená obrana železné opony, kterou napsali M. Dubánek, J. Lakosil a P. Minařík. Na výcvikovém zařízení Podvoří jsou od vybudování střelnic z roku 1972 dvě tankové věže z T-34. Po prolistování knihy o železné oponě a seznámení se s existencí KŽ-3 jsem začal pátrat po tankových věžích KŽ-3 ve VVP Boletice. Spojil jsem se s jedním z autorů knihy, Janem Lakosilem, který pátral ve vojenském archivu a výsledkem bylo přibližné umístění výcvikového objektu KŽ-3 na střelnici bojových vozidel Jablonec. Na jaře 2014 jsem spolu s panem Bohuslavem Gruberem (63), synem stejnojmenného velitele VVP z let 1970-1974, lokalizoval pozici KŽ-3. V červnu 2014 byl také palebný objekt KŽ-3 za přítomnosti velitele SOVZ mjr. Kmetě a pana Lakosila odkryt. Objekt KŽ-3 byl nalezen tak, že by bylo možné ho okamžitě použít. A to pravděpodobně po 55 letech od zakrytí. Uvnitř také ležely 2 kusy nábojnic.

V souvislosti s hledáním objektu KŽ-3 byly pamětníky označeny i přibližné pozice dvou objektů KŽ-1. Jeden, na palebné čáře PS Otice, jsem identifikoval ihned, druhý nalezen nebyl. Podle označeného umístění byl již ženijně zlikvidován.“

 

Palebný kulometný objekt KŽ-1 byl vyvíjen v letech 1952-54 a jeho vnitřní rozměry byly 180×180 cm, na výšku 195 cm. Souprava pro stavbu objektu obsahovala 18 druhů různých prefabrikátů, celkem bylo pro stavbu a zamaskování potřeba 117 prvků. Hlavní zbraní, kterou obsluha využívala, byl těžký kulomet.

Vstup do objektu byl situován v jedné z bočních stěn a byla zde i chodbička s protitlakovými dveřmi. Objekt poskytoval ochranu dvěma vojákům, ale jako pohotovostní úkryt mohl sloužit pro čtyři vojáky, v nouzi i pro sedm. Objekt byl určen především pro vedení bočních a kosých paleb.

 

Naproti tomu „tankový“ objekt KŽ-3 byl vyvinut koncem 50. let, v souvislosti se zaváděním moderních tanků T-54/55 do výzbroje ČSLA. Proto vznikla myšlenky využít kvalitní věže ze starších tanků T-34. Věž měla nejen kanón 85mm, ale také spřažený kulomet 7,62mm. Osádku objektu tvořili čtyři muži.

S věží se dalo otáčet ručně i mechanicky, otočení o celou obrátku trvalo zhruba 30 sekund. Rychlost palby dosahovala šest ran za minutu. Pro kanón bylo k dispozici přes padesát nábojů. Při zkouškách však docházelo k silnému zadýmení interiéru, vzhledem k nízké palné výšce byla také po několika výstřelech sežehnuta tráva u objektu, což ho mohlo demaskovat. Objekty armáda do výzbroje v plném smyslu nezavedla, ale byl vydán souhlas s jejich užíváním. V roce 1961 se postavilo 11 objektů, v následujícím roce dalších 20.

Vzhledem k tak malému počtu neobvyklých objektů je tedy fakt, že dva z nich se nyní ocitly ve sbírkách VHÚ, jistě pozitivní.

 

AktuálněPřednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

Přednáška ke knize o pistoli CZ 75: bonusové informace, unikátní exempláře

09. 12. 2023
V podvečer 6. prosince 2023 se v Armádním muzeu Žižkov Vojenského historického ústavu Praha…
Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

Historik VHÚ Praha Jiří Plachý se v Bratislavě zúčastnil vzpomínkového večera na osobnost protikomunistického odboje na Slovensku Imricha Eröse

08. 12. 2023
Historik Vojenského historického ústavu Praha Jiří Plachý se na konci listopadu zúčastnil…
Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

Dnes je Armádní muzeum celý den uzavřeno

07. 12. 2023
Upozorňujeme, že z provozních a organizačních důvodů je Armádní muzeum Žižkov je…
Přijďte do Armádního muzea na poslední čtyři přednášky letošního roku. Na sobotu 9. 12. je připravena také poslední letošní vycházka po stopách Pražského povstání

Přijďte do Armádního muzea na poslední čtyři přednášky letošního roku. Na sobotu 9. 12. je připravena také poslední letošní vycházka po stopách Pražského povstání

06. 12. 2023
Podívejte se na nabídku přednášek v Armádním muzeu Žižkov do konce roku…
Vznik 5. čs. střelecké divize ve Francii

Vznik 5. čs. střelecké divize ve Francii

05. 12. 2023
Krátce po konci 1. světové války vznikla ve Francii 5. čs. střelecká…