28. říjen 1918, Ferdinandova třída

28. říjen 1918, Ferdinandova třída

Snímek pořízený 28. října 1918 zachycuje čelo průvodu na Ferdinandově (dnes Národní) třídě. Ve dnech zveřejnění tohoto snímku si připomínáme 97. výročí vzniku ČSR.

Centrální mocnosti sice dokázaly po čtyři roky bojovat proti dohodové přesile a ještě v roce 1918 dosahovaly významných úspěchů, avšak na podzim 1918 již byly přespříliš vyčerpané. Dne 30. září vystoupilo z války Bulharsko, balkánská fronta se hroutila. Česká a slovenská exilová reprezentace se již 30. května 1918 zavázala Pittsburghskou dohodou k vytvoření společného státu.

V českých zemích představovala generální zkoušku na samostatnost generální stávka ze dne 14. října 1918. Situaci již nemohl uklidnit ani manifest císaře Karla I. o federalizaci Předlitavska z 16. října 1918. O den později předala exilová reprezentace americkému prezidentu Wilsonovi Washingtonskou deklaraci, vyhlašující vznik Československa. Deklarace byla zveřejněna 18. října. Téhož dne Wilson zaslal rakousko-uherskému ministerstvu zahraničí mírové požadavky, na něž nově jmenovaný ministr zahraničí Gyula Andrássy ml. přistoupil 27. října.

Andrássy uvedl, „že stejně jako s dřívějšími projevy pana presidenta, souhlasí také s jeho názorem, obsaženým v poslední notě o právech národů rakousko-uherských, zejména o právech Čechoslováků a Jihoslovanů.“ Andrássyho nóta byla zveřejněna 28. října, česká společnost si to vyložila jako konec Rakouska-Uherska. Pražské ulice a náměstí zaplnily oslavující davy, situaci však měli pod kontrolou „mužové 28. října“ (Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár, Antonín Švehla), sdružení v Národním výboru. Rakousko-uherské síly v Praze nebyly proti rodící se české samostatnosti nasazeny i proto, že rakouské úřady považovaly reprezentanty Národního výboru za přestavitele autonomních českých orgánů ve smyslu manifestu Karla I. Rakouská moc byla svrhávána i v dalších českých oblastech. Martinskou deklarací z 30. října 1918 se k novému státu přihlásily také slovenské elity, zato německé oblasti usilovaly o spojení s Němci z alpských zemí. Přesná podoba nového státu nebyla ještě vyřešena, sotva zrozené Československo však s optimismem kráčelo vstříc výzvám budoucnosti.

 

Aktuálně



Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

Historici VHÚ Praha Jindřich Marek a Tomáš Jakl obdrželi Záslužný kříž ministryně obrany ČR  III. třídy

02. 07. 2025
Historici Vojenského historického ústavu Praha PaedDr. Jindřich Marek a Mgr. Tomáš Jakl…
V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…