Americký samopal Thompson M1921

Americký samopal Thompson M1921

Jméno generála Johna Taliaferro Thompsona (1860‒1940) se stalo synonymem zbraně, jejíž slávy se vysloužilý generál z armádního výzbrojního úřadu (Army’s Ordnance Department) a konstruktér vlastně nedožil. Patří mu však místo mezi průkopníky samonabíjecích a automatických zbraní, ačkoliv jeho vývojové konstrukce pušek upadly téměř v zapomenutí.

Počátky zrodu legendární zbraně spojuje jméno námořního důstojníka Johna B. Blishe, jehož patent, podchycující systém zpožděného otevírání závěru pomocí šikmé závory Thompsona inspiroval. Pokusy se samonabíjecí puškou v ráži .30-06 Springfield se závěrem podle Blishova patentu nepřinesly vzhledem k výkonu náboje uspokojivé výsledky. Thompson obrátil svoji pozornost na konstrukci zbraně v ráži .45 ACP. Současně za finanční pomoci tabákového magnáta Thomase F. Ryana založil v roce 1916 společnost Auto Ordnance Company (AOC). První prototyp malého osobního kulometu, jak byla zbraň zpočátku nazývána, vznikl v létě 1918 a dostal označení Annihilator (ničitel). Na klasifikaci nové zbraně s označením sub machine gun se shodlo představenstvo AOC, a pod ním byla také zbraň později nabízena. Finální verzi zbraně představil Thompson americké armádě a námořnictvu až v srpnu 1920 v Camp Perry. Vysoká kadence okolo 1500 ran za minutu, demonstrovaná vyprázdněním 100ranového bubnového zásobníku za čtyři sekundy, udělala velký dojem.

Jednání s firmou Colt ohledně výroby nových zbraní vyústily v objednávku 15 000 závěrových systémů včetně hlavní, přičemž zakázku na výrobu dřevěných částí zadala AOC firmě Remington Arms Co. Mířidla pro zbraně vyrobila specializovaná firma Lyman. První sériově vyrobené zbraně dostala AOC od výrobce v březnu 1921. Celý objem vyrobila firma Colt do konce roku 1922, avšak očekávaný obchodní úspěch se nedostavil. Kromě 500 kusů, nakoupených Irskou republikánskou armádou (IRA) v roce 1921, rozprodávala firma samopaly po malých objemech, nejen různým policejním sborům, ale také si je oblíbilo americké podsvětí, zejména v době prohibice. Zcela výmluvné bylo označení „Chicago typewritter“ (chicagský psací stroj), používané gangstery. Do konce roku 1925 se sice firmě podařilo prodat 3000 kusů, ale stagnace ji přiměla nabízet zbraň v ceně 225 USD i na splátky.

Teprve po 3. září 1939, kdy Velká Británie a Francie vyhlásily válku Německu, se karta obrátila. Firma, jež do té doby neměla vlastní výrobní zařízení, dostala od britské vlády první objednávku na 750 samopalů M 1921 a 3000 bubnových zásobníků. A nebyla zdaleka poslední. Zbývající skladové zbraně se tak dostaly do víru druhé světové války, ale velká hodina samopalů Thompson teprve nadcházela.

Robustní konstrukce s charakteristickou přední pistolovou rukojetí má funkci založenou na principu zpožděného otevírání závěru prostřednictvím bronzové závory. Spoušťový mechanismus byl vybaven přepínačem režimu střelby, ovládaným z levé strany rukojeti. Standardní výbavu tvořily schránkové zásobníky na 20 nábojů, ale také 50ranové bubnové zásobníky. Firma rovněž dodávala na přání také velkokapacitní bubnový zásobník na 100 nábojů.

Exemplář získalo muzeum v roce 1947 převodem ze Zbrojnice Terezín.

Ráž: .45 ACP

Celková délka: 805 mm

Délka záměrné: 528 mm

Délka hlavně: 265 mm

Hmotnost bez zásobníku: 4710 g

Hmotnost s prázdným zásobníkem na 20 nábojů: 4890 g

AktuálněMinistryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

Ministryně obrany ocenila v Armádním muzeu Žižkov úspěšné sportovce ASC Dukla

08. 12. 2022
Dvacet sedm sportovců, trenérů a funkcionářů Armádního sportovního centra Dukla ocenila ve…
Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

Vyšlo nové číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, letos poslední

08. 12. 2022
Čtvrté letošní číslo časopisu Historie a vojenství, které vydává Vojenský historický ústav…
Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

Cesta k poznání. Rozhovor s ředitelem Odboru muzeí VHÚ plukovníkem Michalem Burianem.

05. 12. 2022
Ředitel Odboru muzeí plukovník Michal Burian strávil stovky hodin přípravou nových expozic…
Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

V Armádním muzeu Žižkov byly předány ceny soutěží Prahy 2

01. 12. 2022
Ve čtvrtek 1. prosince 2022 se v Armádním muzeu Žižkov uskutečnilo setkání…