BERGER, Adolf. Feldmarschall Karl Fürst zu Schwarzenberg und die Krieger aus seinem Hause.

BERGER, Adolf. Feldmarschall Karl Fürst zu Schwarzenberg und die Krieger aus seinem Hause.

České země daly světu nejednoho slavného válečníka či vojevůdce. Mnozí z nich svojí slávou a schopnostmi dosáhli proslulosti celoevropské či světové. Dokládají to mimo jiné též sochy umístěné v síni hrdinů vídeňského arzenálu (dnes Heeresgeschichtliches Museum), kde stanulo 60 nejvýznamnějších vojenských osobností Rakouska. Mezi nimi nalezneme devět mužů z českých rodů a mnohé další, kteří se v českých zemích usadili a přiřadili se k české zemské šlechtě. Z původních devíti osobností českého původu je nejstarší Jan Jiskra z Brandýsa, světové slávy dosáhl Albrecht z Valdštejna, stejně jako „nejmladší“ Josef Václav Radecký z Radče. Pět z nich si dobylo slávu během napoleonských válek, přičemž na prvním místě je přemožitel Napoleona I., vrchní velitel koaličních vojsk v letech 1813-1815 polní maršál Karel Filip kníže Schwarzenberg. Mimochodem není jediným Schwarzenbergem „stojícím“ v síni hrdinů. Většině z uvedených osobností je věnovaná také rozsáhlá literatura, k níž se řadí i dnešní kniha týdne.

Jak už název napovídá, publikace si klade za cíl seznámit čtenáře s polním maršálem Karlem Filipem knížetem Schwarzenbergem a s dalšími válečníky a vojevůdci z jeho rodu. Schwarzenbergové odvozují svůj původ z bavorského (respektive franckého) rodu Seinsheimů, jež lze vysledovat až k přelomu 9. a 10. století, a tak nepřekvapí, že členové tohoto rodu bojovali například v bitvě na Moravském poli, kde hájili barvy Rudolfa Habsburského proti českému králi Přemyslu II. Otakarovi. Do českých dějin se výrazněji zapsal Erkinger Seinsheim (1362-1437), který se stal radou a vojevůdcem ve službách pozdějšího císaře Zikmunda Lucemburského. S ním se mimo jiné zúčastnil první křížové výpravy proti husitům a bojoval v bitvě na Vítkově (14. 7. 1420). V témže roce zakoupil Erkinger hrad Schwarzenberg ve Francích a začal psát své jméno podle tohoto sídla. Na císařské straně se nadále angažoval v husitských válkách a císař jej jmenoval nejvyšším velitelem nad královským městem Kadaň a hradem Točník. Během válek se stal dočasným majitelem dalších míst v Čechách (formou zástavy) a byl povýšen mezi svobodné pány.

V dalších letech bychom nalezli Schwarzenbergy na všech možných bojištích neklidné Evropy, mimo jiné ve službách Řádu německých rytířů hájících svůj stát proti polskému králi, v řadách švábské ligy bojící proti povstalým sedlákům (1525) či při obraně Vídně proti Turkům (1529). Nechyběli ani v řadách císařských vojsk v době šmalkaldské války (1546-1547), mezi maltézskými rytíři při obraně La Valetty (1565) či v císařském vojsku v italských válkách. Značnou proslulost si získal Adolf Schwarzenberg (1551-1600), který zahájil svoji kariéru v habsburských službách v Nizozemí, kde bojoval proti povstalým generálním stavům, v devadesátých letech přešel do císařských služeb a válčil v Uhrách proti Turkům, přičemž se proslavil roku 1598, kdy dobyl pevnost Raab (dnes Györ), která před čtyřmi lety padla do osmanských rukou. Byl za to povýšen do stavu říšských hrabat a ve schwarzenberském erbu se poprvé objevila odťatá hlava Turka. Také mu císař daroval panství Hustopeče na jižní Moravě, nicméně dříve nežli získal český inkolát (právo usadit se v zemi – zařadit se k zemské šlechtě), tak padl v boji. Stal se druhým Schwarzenbergem ve vídeňské dvoraně slávy.

Inkolát v Čechách tak získali až roku 1654, přičemž během 17. a 18. století vynikli hlavně v dvorské službě. Vojenskou slávu rodu obnovil až Karel Filip kníže Schwarzenberg, který se také stal nejslavnějším vojevůdcem svého rodu a jemuž je věnována většina publikace (jeho životní osudy by zabraly příliš mnoho místa v této krátké stati, a proto odkazujeme na knihu samotnou a na další literaturu).  V jeho stínu zůstali i jeho tři synové Friedrich (přezdívaný „poslední lancknecht“), Karel a Edmund, kteří šli v otcových šlépějích. Zatímco nejstarší Friedrich se svojí dobrodružnou povahou procestoval většinu Evropy a v první polovině 19. století prošel mnoha vojenskými konflikty (neapolské tažení 1821, dobytí Alžíru 1830, první karlistická válka 1833-1840, povstání v Krakově 1846, válka Sonderbundu 1847, revoluční války 1848-1849), nejmladší Edmund se stal posledním polním maršálem, který byl v Rakousku jmenován v 19. století. Všichni bratři se vyznamenali v revolučních válkách let 1848-1849, stejně jako jejich bratranec Felix, jenž se stal prvním premiérem vlády Františka Josefa I.

Představovaná publikace formátu 18 x 26 cm je svázána v pevných deskách s prostou plátěnou vazbou. Text bohužel není doplněný žádnými ilustracemi ani mapami. Kniha vyšla původně na pokračování jakožto součást časopisu Österreichische militärische Zeitschrift v letech 1863-1864, v tomto případě je ale svázána do samostatného svazku. Těžiště jejího obsahu leží na konci 18. a v první polovině 19. století, kterému je věnována největší pozornost. Za přínosné lze ale považovat i méně známou starší vojenskou historii rodu.

Přestože se jedná o více než 150 let staré dílo, je dodnes cenným informačním zdrojem jak ke genealogii, tak k vojenské historii a připomíná i mnohdy opomíjené příslušníky rodu, který je již po několik století považován za tradičně český.

Citace:

BERGER, Adolf. Feldmarschall Karl Fürst zu Schwarzenberg und die Krieger aus seinem Hause. Wien: Kaiserlich-königlichen Hof- und Staatsdruckerei, 1863. 122 s.

Aktuálně



Prostudujte si jedinečný dokument. Online se můžete podívat do kartotéky obětí Pražského povstání Oblastní kriminální úřadovny Praha

Prostudujte si jedinečný dokument. Online se můžete podívat do kartotéky obětí Pražského povstání Oblastní kriminální úřadovny Praha

04. 05. 2025
Kartotéka, kterou patrně na základě předpisů pro evidenci obětí náletů pro civilní…
TOULAVÉ DŹÍPY - Nová publikace Vojenského historického ústavu ke květnu 1945

TOULAVÉ DŹÍPY - Nová publikace Vojenského historického ústavu ke květnu 1945

04. 05. 2025
Pro Krista Pána – jaké to bylo divné vozidlo! Celé hranaté, žádné…
Z Armádního muzea Žižkov se bude vysílat speciální díl Operace naděje – 80. Večer pak Vítkov rozezní koncert Vítězství

Z Armádního muzea Žižkov se bude vysílat speciální díl Operace naděje – 80. Večer pak Vítkov rozezní koncert Vítězství

03. 05. 2025
V těchto dnech si připomínáme 80. výročí konce druhé světové války. Vojenský…
Vypálení obce Javoříčko před 80 lety - 5. května 1945

Vypálení obce Javoříčko před 80 lety - 5. května 1945

02. 05. 2025
V pondělí 5. 5. 2025 si připomeneme nejen 80 let od začátku…
Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

Do Plzně na oslavy svobody dorazila také technika ze sbírek VHÚ Praha

01. 05. 2025
Pracovníci Vojenského historického ústavu ve státní svátek 1. května ve spolupráci se…