Brašna na zásobníky samopalu vz. 58 – 1. provedení

Brašna na zásobníky samopalu vz. 58 – 1. provedení

Od zavedení samopalu vz. 58 do výzbroje ČSLA uplynulo loni rovných šedesát let. Ukončení vývoje v Konstruktě Brno a předání výkresové dokumentace budoucímu výrobci, Závodům Říjnové revoluce, n. p. Vsetín, závod 5 – Uherský Brod, v roce 1958 neznamenalo ukončení vývojových prací, ty pokračovaly ještě v průběhu výroby ověřovací série a náběhu sériové výroby až do roku 1960. Kromě zajištění požadované životnosti jednotlivých součástí sledoval vývoj také další vylehčování zbraně, přičemž některé navrhované změny se do sériové výroby nedostaly.

S prvními sériemi samopalů vz. 58 se dostaly do výzbroje také brašny na čtyři zásobníky, vyrobené z plachtoviny a kůže, jež se svojí konstrukcí zcela odlišovaly od všech následujících provedení. Lišily se především příčným způsobem uložení zásobníků v jedné řadě tak, že jejich boky přiléhaly, odděleny přepážkou, k sobě. Vzhledem k segmentovému tvaru 30raných zásobníků měla brašna rovněž zakřivený tvar, avšak při navlečení na opasku zvětšovala spodní a horní podstava brašny obrys postavy střelce. Na levé straně měla brašna našitou kapsičku k uložení příslušenství, jež tvořil dvoudílný vytěrák, olejnička, kartáček, chránítko mušky, nástavec na cvičnou střelbu a montážní trn. Spodní podstava a příklop brašny měly našitou kůži ke zvýšení ochrany plachtoviny. Obvod příklopu byl lemován kůží a opatřen koženou zápinkou, jež se upínala na ocelový knoflík, našitý na přední stěně brašny. Zadní stěna měla našitý průvlek pro opasek a nad ním poutko pro zavěšení brašny na výstroj.

Praktické zkušenosti útvarů však ukázaly, že konstrukce brašen je z manipulačního hlediska nevhodná. Při běžných činnostech vadily rohy brašny v pohybu rukou, vyčnívání zvyšovalo při výcviku náchylnost k odtržení od průvleku na opasku, což snižovalo jejich životnost. Nelze se tomu divit, hmotnost brašny s plnými zásobníky (celkem 120 nábojů) a příslušenstvím činila 4,03 kg, s prázdnými zásobníky a příslušenstvím vážila jen 1,34 kg.

Brašny prvního provedení dlouho u útvarů nesloužily; již v červenci 1960 byly na základě připomínek MNO navrženy a zhotoveny nové vzorky brašen. S následně schválenou změnovkou se tak dostal do výroby nový typ brašen s odlišným uložením zásobníků, umístěných v přihrádkách po dvou na sobě. Odlišné řešení s uložením zásobníků na bok sice zvětšilo šířku, avšak snížilo obrys brašny při zavěšení na opasku. Se změnou konstrukce ovšem zůstal zachován původní materiál, tedy zeleně zbarvená khaki plachtovina, využití kůže se omezilo na vyztužení postranic příklopu.

Ani druhé provedení brašen dlouho ve výrobě nevydrželo. Zásobovací a vývojové složky ve spolupráci se Správou bojové přípravy (SBP) MNO navrhly v říjnu 1960 s výhledem počínaje rokem 1961 nahradit plachtovinu vepřovicí především z toho důvodu, že roční výměna brašen u útvarů tehdy dosahovala 30 %, což se jevilo jako ekonomicky neúnosné.

Původní provedení brašen, znázorněné rovněž v předpisu Děl 21-5 na 7,62mm samopal vz. 58 z roku 1960, vyráběl zřejmě pouze závod Gala Prostějov, n. p. jen během let 1959–1960. Dnes se s nimi lze setkat zcela ojediněle, mezi sběrateli jsou považovány za vzácné.

Exemplář z roku 1959, vyrobený národním podnikem Gala Prostějov, získalo muzeum v roce 1966 převodem z VÚ 7478 Praha.

AktuálněDigitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

Digitalizace rukopisů za rok 2022 byla zdárně dokončena

01. 12. 2022
Vojenský historický ústav Praha v roce 2022 digitalizoval dalších 31 rukopisů pocházejících…
Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

Dotýkání povoleno! Interaktivní prezentace a zážitkové programy v nových expozicích Armádního muzea Žižkov.

28. 11. 2022
Moderní interaktivní podání a zážitkové programy, se kterými se setkáte v nových…
Sokol v první světové válce a krátce po ní

Sokol v první světové válce a krátce po ní

25. 11. 2022
Ve čtvrtek 26. listopadu jsme si připomněli 107 let od chvíle, kdy…
Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

Na konferenci v Krakově o československo-polské vojenské spolupráci v roce 1939 se podílel také VHÚ

23. 11. 2022
Dne 11. října 2022 proběhla v polské Vratislavi mezinárodní vědecká konference věnovaná počátkům…
Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

Zástupci českého a slovenského vojenského archivnictví v nové expozici Armádního muzea Žižkov

18. 11. 2022
Nově otevřenou stálou expozici v nedávno rekonstruovaném objektu Armádního muzea VHÚ na…