Institut domovského práva byl v Rakousku zřízen v souvislosti se zavedením obecní samosprávy v roce 1849 a byl interpretován jako osobní právní poměr konkrétní osoby k obci. S tím souviselo právo na nerušený pobyt a na chudinské zaopatření ze strany obce, pokud danou osobu postihla hmotná nouze. Občané příslušní do obce nemohli být vypovězeni či vyhoštěni jinam. Tento institut byl zrušen v roce 1949.
Prezentovaný Domovský list byl vydán v roce 1928 v obci Dolní Vilémovice na Vysočině a jeho majitelem byl jeden ze strůjců atentátu na Reinharda Heydricha – Jan Kubiš. Ten domovské právo v této obci zdědil po otci a vyrůstal zde až do roku 1935, kdy nastoupil vojenskou prezenční službu, po jejímž skončení se zavázal k další dobrovolné činné službě jako délesloužící poddůstojník. Do obce se pak nakrátko vrátil po mnichovských událostech, kdy odešel z armády a začal pracovat jako topič v místní cihelně. S protektorátními poměry se však nedokázal smířit a 16. června 1939 odešel za hranice.
Domovský list byl nalezen při rekonstrukci rodného domu Jana Kubiše v dubnu 2013 společně s dalšími předměty ukrytými ve schodišti. Tam je uschoval někdo z Kubišovy rodiny zřejmě na jaře 1942, kdy již jeho nejbližší věděli, že se Jan vrátil do protektorátu jako parašutista.