Dr. Eduard Beneš

Dr. Eduard Beneš

18. prosince 1935 došlo ve Vladislavském sále Pražského hradu k volbě v pořadí druhého prezidenta Československé republiky. Několik dní předtím abdikoval ze zdravotních důvodů na svoji funkci Tomáš Garrigue Masaryk. Odstupující hlava státu podle očekávání doporučila jako svého nástupce tehdejšího ministra zahraničí dr. Edvarda Beneše. Masaryka s ním pojilo mnoho let vzájemné přátelské spolupráce, o níž se z velké části opíraly základy mladé Československé republiky. Díky úspěšným předvolebním jednáním se podařilo toto Masarykovo přání nakonec naplnit a Beneš byl tak 18. prosince 1935 zvolen s výraznou většinou 340 hlasů, na kterou jeho předchůdce nikdy nedosáhl. Nehlasovaly pro něj prakticky jen nacionálně vyhraněné strany: henleinovci a české Národní sjednocení. Naopak ho tehdy s výhradami podpořila dokonce i autonomistická Hlinkova slovenská ľudová strana.

V následujícím roce vyšla u této příležitosti útlá brožura regionálního vlastivědce Jaroslava Janaty. Byla vydána v Kralovicích, tedy ve městě, které se nacházelo nedaleko Benešova rodiště Kožlan. Autor se soustředí hlavně na Benešův původ a vztah k rodnému kraji, ve stručnosti pak popisuje i jeho politickou kariéru. Dle očekávání má text dosti adorační charakter, Beneš je hodnocen absolutně nekriticky. Brožura obsahuje poměrně velké množství obrázků a fotografií, které se vztahují hlavně k Benešovu dětství a jeho rodině, naopak je v obrazovém doprovodu prakticky ignorováno jeho vrcholné politické období.

Optimistická očekávání vkládaná do nového prezidenta byla částečně oprávněná. Beneš byl vyzrálým politikem a špičkovým diplomatem, který byl pro roli Masarykova úspěšného nástupce takříkajíc předurčen. Přesto nakonec nedokázal zabránit eskalaci národnostního napětí v republice a hlavně rapidně rostoucímu vlivu Německa na dění ve střední Evropě. Spojenecké svazky s evropskými státy, které Beneš po mnoho let pečlivě budoval, se ukázaly příliš slabé na to, aby dokázaly zabránit pádu první Československé republiky, jež byla na konci 30. let obklopena víceméně nepřátelsky smýšlejícími sousedy.

Citace:

Dr. Eduard Beneš: druhý president ČSR. Kralovice u Plzně: [vl. n.], 1936. 24 s.

Aktuálně



Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

Chcete vidět Řád Bílého lva zblízka? Přijďte se podívat do Armádního muzea Žižkov

23. 10. 2025
Za týden - v den státního svátku 28. října bude předávat prezident…
Letecké muzeum Kbely bude ve státní svátek oteřeno

Letecké muzeum Kbely bude ve státní svátek oteřeno

22. 10. 2025
Upozorňujeme zájemce o návštěvu Leteckého muzea Kbely, že mimořádně bude otevřeno také…
Druhý život Karpatsko-dukelské operace – Dukla ve filmu.

Druhý život Karpatsko-dukelské operace – Dukla ve filmu.

22. 10. 2025
Šestého října 1950 se poprvé slavil hlavní svátek „Den Československé armády“ na…
V památníku na Vítkově je k vidění nová výstava České stopy v Kazachstánu

V památníku na Vítkově je k vidění nová výstava České stopy v Kazachstánu

21. 10. 2025
Nová výstava v Národním památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína komplexně…
Knihovna VHÚ Praha bude v pondělí 27. 10. uzavřena

Knihovna VHÚ Praha bude v pondělí 27. 10. uzavřena

20. 10. 2025
Oznamujeme, že Knihovna Vojenského historického ústavu Praha bude v pondělí 27. října…