Dřevěná vrtule Avia Ba-33

Dřevěná vrtule Avia Ba-33

Poněkud ve stínu mnohem slavnějších stíhacích Avií B-534 zůstávaly jejich skromnější předchůdkyně, také stíhací Avie řady B-33. U nich se rozsáhle laborovalo, jak s konstrukcí draku, tak s typy použitých motorů. Nejpočetnější variantou v našem předválečném letectvu pak byla Avia Ba-33, vybavená poměrně rozměrným a těžkým třířadým kapalinou chlazeným dvanáctiválcem Škoda L o úctyhodném výkonu 500 k (368 kW). Avie Ba-33 sloužily našim letcům poctivě od roku 1929 a do zániku našeho státu v roce 1939. Tehdy již ale šlo o výběhový typ, určený pouze pro školení létajícího i pozemního personálu.

Do sbírky VHÚ se nedávno dostala velice zajímavá dřevěná vrtule, určená pro tento typ letounu. To jasně vyplývalo z údajů vyražených na bocích její hlavy. Byla pozoruhodná tím, že ačkoliv šlo o vrtuli pro Avii, vyrobila ji konkurenční Vojenská továrna na letadla – Letov. Šlo zřejmě o náhradní díl, produkovaný pro vojenskou správu v rámci udržení letecké výroby v Letově za velké hospodářské krize.

Vrtule byla vytvarována z lepeného bloku patrně jasanových lamel, pečlivě opatřena bezbarvým lakem a na koncích listů okována mosazným plechem. Listy byly také opatřeny tkaninovou bandáží jak na svých koncích, tak v místě výstřelných kanálů trupových kulometů. V pruhu mezi bandážemi byla symetricky umístěna dvě velká loga firmy Letov-Praha. Celkový průměr vrtule byl 2 660 mm při šíři listu 305 mm. Hmotnost této opravdu mohutné vrtule s velkým stoupáním byla 25 kilogramů. Na zadní straně vrtulového středu o průměru 290 mm byly vypáleny dvě zřetelné značky ZRUŠENO. Označení, že vrtule byla vyřazena z používání u MNO a nabídnuta dalším zájemcům.

Při předání tohoto vzácného exponátu do sbírky VHÚ bylo na středu vrtule upevněno jakési ocelové kování s ložisky, které prý sloužilo k jejímu uchycení do stropu stavební buňky. Její majitel se jí prý údajně pokusil využít jako ventilátoru pro chlazení vzduchu v místnosti. Ale pro poměrně velké vibrace jak vrtule, tak celé buňky posléze od svého zámyslu upustil a ze stropu ji sejmul.

Vrtule pro letoun Avia Ba-33 byla do sbírky VHÚ věnována původními majiteli na počátku roku 2023 v originálním stavu. A jako taková bude i ponechána jako cenný doklad použitých dobových materiálů a barev.

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…