Francouzský pěšák a kulometčík, 1916

Francouzský pěšák a kulometčík, 1916

Zákopová válka přivedla situaci na západní frontě do patu. Náčelník německého generálního štábu Erich von Falkenhayn začal proto koncem roku připravovat plán na zkrácení fronty a tedy i úsporu lidských a materiálních nákladů dobytím oblasti Verdunu. Celou akci měla usnadnit skutečnost, že Francouzi z této oblasti stáhli část sil a především dělostřelectva. Německé přípravy zůstaly utajeny až do konce ledna 1916, kdy francouzské velení začalo mít jisté podezření a urychleně začalo posilovat pevnostní systém u Verdunu. Bylo to doslova na poslední chvíli, neboť německá armáda skutečně zaútočila nad ránem 21. února 1916. Sedmihodinová dělostřelecká příprava byla drtivá, avšak nezničila Francouze úplně a ti následně překvapili postupující německou pěchotu a způsobili jí značné ztráty. Začal zuřivý boj o pevnosti a zákopy, jenž neměl konce a trval několik měsíců. Bitva, dělená obvykle do čtyř fází, byla sérií bojů o francouzské pevnosti a zákopy. Německé útoky, jakým byl například ten z 9. dubna, byly masivní, avšak nikdy nedosáhly více než jen částečného a dočasného úspěchu. Francouzům se nakonec podařilo do prosince 1916 za cenu značných obětí dobýt ztracené pevnosti jako například Douamont, jehož ztráta francouzskou veřejností původně velice otřásla. Německé jednotky se nakonec stáhly a bitva u Verdunu skončila francouzským vítězstvím, které však bylo velmi draze zaplacené.

Figurky představují francouzské pěšáky. Prvním je v kleku mířící střelec s puškou, jež má patrně představovat standardní zbraň francouzské pěchoty Lebel vzor 1886. Střelec v kabátu je v tzv. plné polní, na zádech nese batoh s polní lopatkou a při jednom boku má polní láhev, zatímco u druhého schránku na plynovou masku. Druhý voják je situován jako v kleku mířící kulometčík, vyzbrojený těžkým kulometem Hotchkiss. Kabát má stočený a sepnutý křížem přes rameno, u pasu nese rovněž schránku s plynovou maskou a polní láhev. Oba vojáci mají dobře patrné kotníkové boty, ovinky a přilby Adrian vzor 1915. Uniformy odpovídají vzoru 1914/1915, jež se vyznačoval odstínem modrošedé barvy. Figurky nejsou kolorované.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…