HOLÝ, Kamil. Žižka stratég : kritické úvahy o jeho taženích

HOLÝ, Kamil. Žižka stratég : kritické úvahy o jeho taženích

První pražská defenestrace, která proběhla 30. července 1419, a následné úmrtí krále Václava IV. Lucemburského 16. srpna 1419 na Novém hradě u Kunratic roztočily kolotoč husitských válek. Václavovým nástupcem se měl stát jeho bratr, uherský a římský král Zikmund Lucemburský. Stavové pro něho připravili korunovační podmínky, které dávaly stavům značnou moc a privilegia, což bylo pro Zikmunda nepřijatelné, neboť chtěl vládnout jako silný král.

V březnu 1420 proto odjel na říšský sjezd do slezské Vratislavi, kde byla vyhlášena první křížová výprava proti husitům. Zikmund využil přítomnosti předních šlechticů z říše a již koncem dubna proto mohl se svým vojskem zahájit tažení do Čech. Začátkem května před králem kapituloval Hradec Králové a Zikmund s křižáky postoupil ke Kutné Hoře, odkud se chystal k dalšímu tažení na Prahu, která byla hlavním ohniskem odporu. Situace Pražanů nebyla nijak dobrá, neboť na Vyšehradě se stále držela královská posádka a 7. května vydal nejvyšší purkrabí pan Čeněk z Vartemberka královským také Pražský hrad. Pražanům vyhlásilo nepřátelství přes 350 českých šlechticů či měst, a proto ke králi Zikmundovi vyrazilo poselstvo se záměrem jednat o kompromisu. Zikmundovy požadavky byly ale pro Pražany nepřijatelné, a proto se odhodlali k obraně. Velkou posilu pro ně představoval fakt, že jim na pomoc 18. května vyrazil z nově založeného města Tábor husitský vůdce Jan Žižka z Trocnova. Do Prahy vstoupila armáda táboritů již 20. května. Jak by se další situace v Praze vyvíjela bez Žižkovy pomoci, můžeme pouze spekulovat, ale lze konstatovat, že poměr sil by byl vychýlen výrazně v neprospěch Pražanů.

Král Zikmund dorazil s prvními oddíly před Prahu až 30. června a usadil se ve Zbraslavi. O následujících událostech obléhání Prahy a bitvy na Vítkově jsme již psali (zde a zde), a považujeme je proto za dostatečně známé.

Období husitské revoluce a husitských válek představovalo za první republiky důležitou etapu ve výzkumu našich vojenských dějin už jen pro své ideologické ukotvení a vymezení proti německému živlu. Proto mezi lety 1920−1938 vyšlo velké množství odborných studií s husitskou tématikou. K těmto publikacím se počítá také prezentovaná kniha, jejímž autorem je brigádní, od května 1928 divisní, generál Kamil Holý. Tento nanejvýše pozoruhodný badatel a svého času ředitel Vojenského archivu Republiky československé se na poli vojenské historie zaměřoval primárně na první světovou válku, kterou sám prošel v řadách rakousko-uherské armády, sekundárně pak na husitství. Jeho kniha Žižka stratég vyšla v edici Spisů vojenského archivu RČS v řadě Spisů vojensko-historických. Jak již název napovídá, jedná se o studii zabývající se strategickými rozhodnutími tohoto geniálního českého vojevůdce.

Kniha vyšla původně v měkké vazbě s deskami z tužšího hnědého papíru. U těchto minimalistických vazeb se předpokládalo, že nový majitel si publikaci nechá svázat tak, aby její úprava a hřbet byly v souladu s jeho knihovnou. Text je doprovázen obrázkem Jana Žižky od Mikoláše Alše a 18 náčrty mapek a pohybů vojsk, které odpovídají 18 kapitolám. Ty jsou členěny chronologicky od Žižkova odchodu z Prahy do Plzně na podzim 1419 až po podzim 1924, Žižkovo tažení na Moravu a jeho smrt. O výše zmíněných událostech jeho příchodu na pomoc Praze v květnu 1420 pojednává kapitola 3, přičemž Žižkův postup hodnotí velmi vysoko. Publikace vznikla na podnět ministra národní obrany Františka Udržala, kterému je také dedikována. Obsahuje francouzské a německé resumé, nicméně poněkud překvapivě nemá téměř žádný poznámkový aparát, ani seznam pramenů a literatury.

Prezentovaná publikace tak nejen připomíná události, od nichž uplynulo plných šest století, ale také představuje zajímavou sondu do naší prvorepublikové vojenské historiografie.

Citace:

HOLÝ, Kamil. Žižka stratég: kritické úvahy o jeho taženích. Praha: Vojenský archiv RČS, 1928. 405 s.

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…