JENÍK z BRATŘIC, Jan. Z mých pamětí.

JENÍK z BRATŘIC, Jan. Z mých pamětí.

Dne 5. října 1789, před 230 lety, zahájilo rakouské dělostřelectvo těžké ostřelování bělehradské pevnosti. „Všechny reduty a baterie, vybudované kolem pevnosti, střílely nepřetržitě a pumy a granáty, vržené do pevnosti ze sávského ostrohu, měly takový účinek, že pevnost byla zapálena na několika stranách, jedna budova za druhou se řítila a opevnění utrpělo velkou škodu. Smutný pokřik a srdcelomné naříkání nepřítelovo, které bylo slyšet ze značné vzdálenosti, vzbudily soucit mnoha cituplných lidí. Bylo to tak hrozné, že Turci nemohli déle vydržet a byli donuceni 6. t. m. (toho měsíce) ráno prosit o … příměří.“ Toto zaznamenal ve svých vzpomínkách na obléhání Bělehradu maršálem Laudonem podporučík plzeňského pěšího pluku č. 35 Jan Jeník z Bratřic (1756‒1845).

Prezentovaná kniha představuje výbor z pamětí rakouského důstojníka a českého vlastence, osvícence a sběratele písemných památek Jana Jeníka z Bratřic, posledního mužského potomka vladyckého rodu z Radvanova. Jako mladý chlapec byl dán na studia k jezuitům, kde získal gymnaziální vzdělání a základy práva. Školu nedokončil, snad pro zrušení jezuitského řádu, snad kvůli finančním obtížím. Poté se dal na vojnu, během své služby dosáhl hodnosti setníka a prošel sedm polních tažení. Zažil válku proti třem tradičním nepřátelům, v letech 1778‒1779 válku o bavorské dědictví proti Prusku, v letech 1788‒1789 rakousko-tureckou válku proti Osmanské říši a od roku 1792 první koaliční válku proti Francii, přičemž na začátku druhé koaliční války odešel do výslužby. Nadále žil v Praze jako soukromá osoba, sbíral literární památky a komentoval soudobé události. Zemřel v srpnu 1845. Vzpomínku na tohoto českého josefinistu uchoval Alois Jirásek ve svém románu F. L. Věk, kde je postava Jana Jeníka z Bratřic ztvárněna.

Jeníkovy paměti jsou velice cenným narativním dokumentem doby, který přináší neotřelý vhled do života prostých vojáků a nižších důstojníků druhé poloviny 18. století. Nechybí v nich historky ze života v mírových posádkách, během nichž sloužil Jeník jako auditor a staral se o soudy a tresty provinilců z řad pluku. Tento vhled do dobové problematiky zločinu a trestu je obzvláště cenným svědectvím pamětníka. Velmi zajímavý je také dobový pohled na polní tažení, který se (ne)překvapivě zaměřuje primárně na přesuny vojska, kvalitu cest, ubytování a stravy. Popis bojových operací nahlédnutý optikou subalterního (nižšího, v hodnostech od praporčíka po setníka) důstojníka velícího setnině má také svojí neocenitelnou hodnotu, neboť ukazuje, jak málo toho sám věděl o celkových dispozicích a bojových plánech.

Prezentovaná kniha je antologie z jeho vzpomínek, kterou vybral a upravil světoznámý český historik Prof. PhDr. Josef Polišenský, DrSc. (1915–2001). Kniha samotná je vázaná v pevné vazbě s bíle potaženými deskami zdobenými slepotiskem. Samotný text pamětí je, jak se na dobře připravenou edici sluší, vybavený poznámkovým aparátem. Za zmínku stojí i obrazový doprovod, který také částečně vychází z Jeníkovy pozůstalosti a obsahuje například ilustraci dudáka pěšího pluku č. 35 v lidovém kroji. Asi není třeba zdůrazňovat, že jde o zcela nepředpisovou atypičnost, o jejíž existenci se jinde nedozvíme.

Vzpomínky Jana Jeníka z Bratřic zůstávají dosud velmi cenným narativním pramenem k našemu vojenství druhé poloviny 18. století. Každodennost prostého vojáka i nižšího důstojníka v mírové službě i během válečných tažení líčená půvabným soudobým jazykem si jistě i dnes nalezne své čtenáře.

Citace:

JENÍK z BRATŘIC, Jan. Z mých pamětí. Praha: Evropský literární klub, 1947. 224 s., [16] s. obr. příl. (Národní klenotnice; sv. 28)

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…