Archeologická sbírka Vojenského historického ústavu Praha začala vznikat ve druhé polovině dvacátých let 20. století, kdy tehdejší Památník odboje nakupoval památky vojenské povahy ze středověku. Mezi nimi byly i ostruhy pro jezdce, avšak bez nálezových okolností, protože trendem bylo shromažďovat samotné předměty různých typů. V padesátých letech Národní muzeum Praha vyřazovalo předměty, k nimž chyběl kontext, a protože to byly předměty nakonzervované a v dobrém stavu, byly nabídnuty Vojenskému historickému muzeu k výstavním účelům a na doplnění sbírky. Tak vznikla sbírka jezdeckých ostruh od raného středověku po novověk.
Ostruhy se na našem území objevují již v době římské, kdy se v našem jižním sousedství nacházely provincie římské říše a přímo na území Čech a Moravy sídlil germánský kmen Markomanů. Od 1. století našeho letopočtu jsou známy z hrobů bronzové ostruhy s destičkou a bodcem. Slovanské ostruhy s háčky z 8. a 9. století jsou příznačné pro elity. Později se objevují ostruhy s ploténkami – malými destičkami s nýty na upevnění koženého řemínku. Honosné ostruhy mají ploténky a ramena zdobená stříbrem. Po upevnění křesťanství mizí z hrobů mnohé milodary a zůstávají jen předměty osobní povahy, především šperky. V archeologickém kontextu se ostruhy nachází ojediněle v městském i vesnickém prostředí, ale často je lze pomocí detektoru objevit podél zaniklých cest. Naprostá většina z nich se do muzejních sbírek nedostane a po neošetření se po čase rozpadnou a zaniknou.
Ve sbírce VHÚ Praha je uloženo několik ostruh se zalomenými páskovými rameny a krčkem ukončeným hvězdicí. Jedná se o nejčastější nález a podle toho byly nejpoužívanějšími ostruhami. Nosili je jezdci na kupeckých cestách a v boji je užívala lehká jízda, která neměla pohyb dolních končetin omezený plátovou zbrojí. Bohužel ani jedna z ostruh nemá nálezový kontext, i když je podle stavu zřejmé, že byly vyzvednuty ze země.