Krátce po osvobození Československa byla vydána pamětní pohlednice na počest obětí, které zahynuly za druhé světové války v nacistických koncentračních táborech. Autorem předlohy je italský legionář a malíř-samouk Josef Telecký (1897–1969). Postava svatého Jiřího, bojujícího s drakem, je symbolikou vítězství nad nacismem. Pod obrazovou částí jsou vepsána místa, jež představují tragédií pro český národ – Lidice, Pankrác, Buchenwald, Dachau, Osvětim.
Na rubové straně pohlednice je vytištěn text v tomto znění: „Zrozeni jsme bez okovů, chceme volně žíti, chceme ve své rodné vlasti zase šťastni býti. Zas stojíme paže k paži, a tak přísaháme, že v tom našem svatém boji věrně vytrváme.“
Autor předlohy pohlednice, Josef Telecký, pocházel z Týniště nad Orlicí. Vyučil se kuchařem a tuto činnost vykonával od roku 1915 i v rámci své prezenční služby v rakousko-uherské armádě. V následujícím roce ho poslali na italskou frontu, kde byl zajat a do roku 1918 pobýval v italských zajateckých táborech Monfalcone a Padule. Po vzniku legií byl zařazen k 31. čs. střeleckému pluku. Do vlasti se vrátil v listopadu 1918. Po druhé světové válce se věnoval především kronikářské činnosti.
Linoryt na papíře, 108 ×150 mm.