Kalendář československého legionáře na rok 1922

Kalendář československého legionáře na rok 1922

Tradice rozsáhlých knižních kalendářů, které kromě klasického přehledu dní a svátků pro následující rok přinášely i literární tvorbu, se v českém prostředí uchytila nedlouho po vynalezení knihtisku. Během vzestupu literární gramotnosti v české společnosti si tyto kalendáře oblíbily široké vrstvy obyvatelstva a stalo se z nich lidové čtení. Nový společenský fenomén československých legií se po vzniku samostatné republiky vcelku očekávaně promítnul i na stránky kalendářů, přičemž sami legionáři se svojí širokou základnou dali vzniknout tematickému Kalendáři československého legionáře.

Kalendář vydávalo s legiemi spjaté nakladatelství Čin a do jeho prvního ročníku přispěla řada známých umělecky a literárně činných příslušníků čs. zahraničního vojska, například Václav Kaplický, Viktor Nikodém či Josef Kopta. Obsahově se jinak publikace nijak zvlášť nelišila od jiných lidových kalendářů, dokonce se v duchu tradice přidržela i přehledu katolických svátků. K jednotlivým měsícům jsou doplněny výtvarné motivy z první světové války a boje za samostatný stát vyvedené typickým stylem legionáře-výtvarníka Otty Matouška. Březen například připomíná boje u Bachmače, červenec bitvu u Zborova a říjen vznik republiky. Samotné literární příspěvky jsou jak beletristické a poetické, tak faktografické. Většinou se týkají zážitků veteránů z první světové války a čs. legií, ale v menší míře jsou zde zastoupeni i čeští klasici jako Jirásek nebo Bezruč. Každopádně ale nebude daleko od pravdy ten, kdo kalendář označí za výbor z žánru „legionářské literatury“, fenoménu meziválečné republiky, který se po druhé světové válce prakticky vytratil.

Kalendáře čs. legionáře vydané v dalších letech se charakterem svého obsahu příliš neodlišovaly, jen přibylo více „nelegionářské“ tvorby, snad kvůli zvětšení zamýšlené cílové skupiny čtenářů. Nicméně po třech letech bylo vydávání titulu ukončeno. Stěží určit, co k tomu nakladatelství vedlo, vedle tohoto titulu byl ukončen i paralelně vycházející Kapesní kalendář čs. legionáře. Každopádně v té době to rozhodně nebylo nezájmem o legionářskou literaturu, různé výbory s tematikou legií se v rámci jiných titulů objevovaly ve velké míře i nadále a to až do počátku německé okupace.

Kalendář československého legionáře si můžete přečíst nebo v něm fulltextově vyhledávat na Digitální studovně MO zde.

Citace: Kalendář československého legionáře. Praha: Čin, 1921, 1(1922), 161 stran. ISSN 2464-6091

AktuálněMuzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…
Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

Veteráni prvního českého praporu UNPROFOR převzali na Vítkově pamětní odznak

22. 09. 2023
V Národním památníku na Vítkově se v pátek 22. září 2023 uskutečnilo slavnostní…
Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

Dětský den v Lešanech v sobotu 23. září

21. 09. 2023
V sobotu 23. září bude Vojenské technické muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou…
Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

Armádní muzeum na Žižkově navštívili současný i bývalý velitel Nebraské národní gardy

19. 09. 2023
Bývalý i současný velitel Nebraské národní gardy v minulých dnech navštívili Armádní…
Když prší v poušti…

Když prší v poušti…

19. 09. 2023
Nedávná přírodní katastrofa s tisíci mrtvými v prostoru přístavního města Derna (arabsky Darná, درنة‎)…