Kapelnická hůl; Rakousko-Uhersko; 2. polovina 19. století
Jednoduchý nástroj, používaný kapelníky rakouských vojenských hudeb v druhé polovině 19. století, byla zhotovena z tvrdého lakovaného dřeva. Její ozdobný vrchol byl vyroben z mosazného kovu s velkým znakem rakouského císařství.
Hlavními úkoly kapelníka (Kapellmeister) rakouského plukovního orchestru bylo komponování a úprava partitur pro potřeby kapely, hudebně školit hráče a veškerou svou činností přispívat ke zvyšování úrovně a kvality orchestru, jak vyplývá z vojenských řádů. Kapelníci, které najímali velitelé pluků, byli občanskými zaměstnanci důstojnických sborů bez ohledu na to, jaké hodnosti do té doby dosáhli. Nosili důstojnické stejnokroje s límcový odznaky ve tvaru lyry (zlaté nebo stříbrné) se skříženými meči.
Financování kapelníků stejně jako plukovních orchestrů zajišťovala plukovní pokladna. Průměrný roční plat vojenského kapelníka se v šedesátých letech 19. století pohyboval kolem jednoho tisíce dvou set zlatých, k tomu měl kapelník nárok na tzv. služební paušál ve výši sto padesáti zlatých a pochopitelně služební byt.
Sbírkový předmět byl získán převodem z fondů Vojenského muzea RČS v roce 1928.
Kapelnická hůl; Rakousko-Uhersko; 2. polovina 19. století; dřevo, mosaz; délka 145 cm