Autor básnické sbírky z roku 1941 František Klátil vstoupil v roce 1939 ve Francii do československé zahraniční armády, se kterou se poté přesunul i do Velké Británie. S ohledem na fakt, že před druhou světovou válkou působil jako redaktor nakladatelství Melantrich, nebylo překvapením, že byl v prostředí zahraničního odboje literárně činný.
Ačkoliv se po roce 1945 opět usadil v Československu, kde zasedal v Národním shromáždění, do Velké Británie se částečně nedobrovolně vrátil v důsledku komunistického převzetí moci v r. 1948. Jako přesvědčený člen Čs. strany národně socialistické nemohl Klátil očekávat, že s ním poúnorový režim naloží dobře, a rozhodl se pro emigraci. S přihlédnutím ke skutečnosti, že řada jeho stranických spolupracovníku byla později uvězněna nebo dokonce popravena, to bylo nejspíše nejlepší možné řešení. Materiální nouze ho nakonec přinutila přesunout se do USA, kde v roce 1972 zemřel. Do té doby stihl vystřídat několik dělnických profesí (pracoval i na zaoceánské lodi), přičemž byl stále literárně-žurnalisticky činný. Jeho práce o dějinách národně socialistické strany však vyšla až v roce 1992, zato v jeho milovaném Melantrichu.
Jednotlivé básně z doby válečného pobytu v Anglii jsou povětšinou vlastenecky laděné, na pomyslné ose Praha - Paříž - Londýn se dotýkají mnichovského traumatu, zkázy Francie (autor zde před válkou působil jako dopisovatel) a následného úspěšného odporu Londýna, potažmo celé Velké Británie. Ve sbírce nechybí ani oslavná pasáž o Winstonu Churchillovi. Ilustracemi dílo doplnil komárenský rodák Géza Szobel, malíř, který většinu své kariéry strávil ve Francii, odkud se taktéž dostal do čs. zahraniční armády.
Básnický soubor byl vydán péčí příslušníků druhého praporu tehdejší 1. čs. smíšené brigády v počtu 250 strojopisných výtisků, každý z nich očíslovaný a podepsaný autorem. Do fondu knihovny VHÚ se výtisk s pořadovým číslem 86 dostal z někdejší knihovny Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda, kde byl původně jako „riziková“ literatura zařazen do fondu s omezeným přístupem.
Citace:
KLÁTIL, František. Jedenáct básní svržených na Londýn. [V Anglii]: Vojáci druhého praporu čsl. vojska v Anglii, 1941.