Kulovnice s francouzským křesadlovým zámkem, S. Hauschka, kolem 1750

Kulovnice s francouzským křesadlovým zámkem, S. Hauschka, kolem 1750

Z výzdobných motivů garnitury je zřejmé, že zbraň byla určena pro muže-vojáka, respektive vojevůdce nebo alespoň pro muže, jenž chtěl být jako voják a vojevůdce vnímán. Dominantním výzdobným prvkem pažby je portrét ženy ve věku okolo čtyřiceti let, který je vyřezán z perleti a zasazen do lícnice. Jedná se o císařovnu Marii Terezii ve středním věku, odhadem v první polovině 50. let 18. století. To potvrzuje i skutečnost, že kolem portrétu císařovny jsou vojenské trofeje. Odpovídá to pojetí císařovny, jež dokázala vybojovat záchranu monarchie, kterou chtěli její sousedé rozchvátit. Nabízí se ovšem i teorie, že se jedná o její matku císařovnu Alžbětu Kristýnu (1691−1750). Obě ženy si byly ve věku kolem 40 let podle dobových portrétů velice podobné a je prokázáno, že Sebastian Hauschka vyrobil pro císařovnu Alžbětu Kristýnu a jejího manžela Karla VI. zbraně s jejich portréty v perleti. Alžbětě Kristýně však naprosto neodpovídá pojetí ženy jako zachránkyně monarchie, neboť monarchii nezachránila, ani zachraňovat nemusela.

Vzhledem ke skutečnosti, že na zbrani je několikrát vyobrazen muž-bojovník a vítěz, je vysoce pravděpodobné, že zbraň nebyla určena pro ženu-bojovnici, ale pro tohoto muže-vítěze. Mohl jím být manžel císařovny František Štěpán Lotrinský, někdo jiný z habsburské nebo lotrinské rodiny, případně některá z vysoce postavených osobností habsburské armády, jejíž monogram nebo erb byl na palcovém štítku. Dárkyní zbraně však byla zcela nepochybně císařovna Marie Terezie.

Hlaveň damascénská, osmihranná, drážkovaná sedmi drážkami. Zadní čtvrtina bohatě zdobena reliéfní řezbou v kombinaci se zlaceným pozadím, vše lemováno stříbrem. Dominantním motivem výzdoby je orel sedící na trofejích, nad ním jsou ozdobné ornamenty a pod ním maskaron. Před těmito výzdobnými prvky je stříbrem vykládaná druhá část signatury výrobce, konkrétně jeho sídlo „WOLFENBÜTTEL“. Hledí mosazné, zlacené v ohni. Muška stříbrná, kapkovitého tvaru, kolem mušky stříbrem vykládaná kartuš.

Francouzský křesadlový zámek, zámková deska plochá, na většině plochy zdobena rytinou na zdrsněném a ztmaveném pozadí. Hlavním výzdobným motivem mezi kohoutem a perem baterie je sedící žena středního věku v loveckém oděvu z 18. století s loveckou brašnou, dvěma psy a dravým ptákem sedícím na ruce. Vzadu na zámkové desce je motiv loveckých trofejí, jimž dominuje prasečí hlava. Za kohoutem je shora dolů signatura „S.HAUSCHKA“.

Garnitura mosazná, zlacená v ohni. Na prořezávané protidesce dominuje figura muže v antickém oděvu na voze taženém lvy. Na krku pažby oválný palcový štítek se zdrsněným povrchem, na kterém jsou obrysy nezřetelného monogramu, vavřínového věnce a orlice. Nad palcovým štítkem je knížecí koruna, štít nesou dva putti, pod štítem jsou trofeje (bubny, dělové hlavně) a na nich sedí dva spoutaní zajatci. Lučík kryje spoušť s napínáčkem. Na spodní straně lučíku dominuje postava antického válečníka s rozpaženýma rukama, který stojí na trofejích. Vpředu na prodloužení lučíku je opět motiv trofejí v kombinaci s rostlinnými ornamenty. Na horní části botky je mezi řadou akantů na zdrsněném podkladu motiv antického bojovníka na vzpínajícím se koni.

Celopažbená, pažba je pod ústím hlavně zakončena masivní, motivem akantů bohatě zdobenou půlobjímkou. Hlaviště pažby je dole zploštělé a má masivní lícnici. Krk pažby a předpažbí jsou bohatě zdobeny řezaným motivem akantových listů, tato výzdoba pokračuje na předpažbí. Již zmiňovaný perleťový portrét císařovny Marie Terezie obklopují trofeje a císařská koruna nad ním. Pod předpažbím je dřevěný nabiják s mosazným pěchovákem, který fixují tři mosazné hraněné objímky pro nabiják.

Kulovnice byla do sbírky VHÚ získána nákupem v roce 2018.

 

Délka 1 145 mm, délka hlavně 750 mm, ráže 15 mm, hmotnost 3 462 g.

 

 

AktuálněCarl von Clausewitz – život vojaka, teoretika a filozofa vojny I.

02. 06. 2023
Carl Philipp Gottfried von Clausewitz sa narodil 1.6.1780 (aj keď tento dátum…
Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

Rumunská Sibiň hostila konferenci o válce a propagandě

30. 05. 2023
Ve dnech 22. až 26. května 2023 se v rumunské Sibini konal 22.…
Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

Pozvánka na konferenci Povinná vojenská služba, armáda a společnost v českých zemích / Historie – současnost – budoucnost?

30. 05. 2023
Ve dnech 20.–21. června 2023 se v areálu Armádního muzea Žižkov uskuteční vědecká konference,…
Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

Tisíce lidí přilákalo zahájení 28. muzejní sezony v Lešanech

27. 05. 2023
Areál Vojenského technického muzea v Lešanech se v sobotu 27. května stal cílem několika…
Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

Útok na Heydricha a první komentáře na vlnách londýnského rozhlasu

26. 05. 2023
Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května 1942 vyvolal pozdvižení…