LANGER, František. Our fortress of Europe.

LANGER, František. Our fortress of Europe.

Drobný propagační leták vydaný roku 1941 ve Velké Británii představuje anglickému čtenáři československou armádu ve Velké Británii, stručně popisuje pozici Československa ve středu Evropy, problém česko-německých vztahů a důvody československého boje za svobodu. Jedná se o dva sešité dvoulisty, jejichž pomyslné desky tvoří fotografický snímek čs. vojska defilujícího „kdesi ve Velké Británii“ před prezidentem Edvardem Benešem a britským premiérem Winstonem Churchillem. Celkově vzato se jedná o zajímavý exilový drobný tisk, který naleznete celý v obrazové příloze. Představujeme jej proto, že počátkem března 2023 by oslavil 135. narozeniny jeho autor – československý legionář, generál zdravotnictva a účastník 1. i 2. čs. odboje, ale také spisovatel a dramatik František Langer (3. 3. 1888–2. 8. 1965).

Autor představované brožurky rozhodně patří mezi významné osobnosti jak našich dějin vojenských, tak kulturních.  Pocházel z židovské rodiny z Královských Vinohrad, vystudoval medicínu v Praze, přátelil se s Jaroslavem Haškem a byl členem jeho Strany mírného pokroku v mezích zákona. Již během studií publikoval v řadě novin a časopisů a v letech 1912−1914 redigoval Umělecký měsíčník. Promoval roku 1914, následně nastoupil službu v rakousko-uherské armádě, nejprve v karanténní nemocnici v Praze, poté u pěšího pluku č. 2 a nakonec u domobraneckého a četnického praporu č. 2 v Bukovině (dnes západní Ukrajina), kde u Černovic v létě 1916 padl do zajetí. Pracoval jako lékař v zajatecké nemocnici a o necelý rok později vstoupil do čs. legií v Rusku. Stal se šéflékařem 1. čs. střeleckého pluku Jana Husa, s nímž prošel bitvou u Zborova a následně celou sibiřskou anabází. V armádě zůstal i po návratu do ČSR, od roku 1933 sloužil jako šéflékař posádkového velitelství Velké Prahy a od roku 1935 byl již jako plukovník velitelem pražské posádkové nemocnice.

V létě 1939 odešel do exilu do Polska a Francie, kde se stal přednostou zdravotnické služby ČSVS a organizoval odvody do čs. vojska. Po evakuaci do Velké Británie působil jako přednosta zdravotnického odboru exilového MNO v Londýně a po návratu do ČSR se stal generálem zdravotní služby. Jeho vojenská kariéra skončila po komunistickém převratu, kdy byl roku 1949 poslán do výslužby. Byl také činný jako spisovatel a dramatik a v letech 1935−1938 působil jako dramaturg Městského divadla na Vinohradech. Přehled jeho literárních děl v Souborném katalogu ČR čítá 322 položek.

Některé jeho knihy s legionářskou tématikou nebo díla, na nichž se podílel jako sestavovatel či redaktor, jsme digitalizovali v rámci projektu připomínání první světové války a naleznete je volně on-line dostupné na Digitální studovně Ministerstva obrany:

Zborov 1917-1937

Od Zborova k Bachmači

Pamětní kniha 1. střeleckého pluku Jana Husi

Vítězové

Pes druhé roty

Legionářské povídky

LANGER, František. Our fortress of Europe. Sevenoaks : The Knole Park Press, [1941]

AktuálněVojenský historický ústav Praha pořádá řadu workshopů:  Pátrání po vojácích první světové války – v teorii i praxi

Vojenský historický ústav Praha pořádá řadu workshopů: Pátrání po vojácích první světové války – v teorii i praxi

01. 04. 2023
Pět tematických workshopů pro veřejnost, která pořádá Vojenský historický ústav, představí zájemcům…
GRANIT-86, cvičení vojsk protivzdušné obrany a letectva armád států Varšavské smlouvy

GRANIT-86, cvičení vojsk protivzdušné obrany a letectva armád států Varšavské smlouvy

30. 03. 2023
Jedním z hlavních úkolů Spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy ve výcvikovém…
Zemřel armádní generál Emil Boček, poslední československý stíhací pilot z 2. světové války

Zemřel armádní generál Emil Boček, poslední československý stíhací pilot z 2. světové války

25. 03. 2023
V sobotu 25. března 2023 odpoledne přišla smutná zpráva – armádní generál ve…
Antoine-Henri Jomini – prvý veľký vykladač Napoleona

Antoine-Henri Jomini – prvý veľký vykladač Napoleona

24. 03. 2023
Antoine-Henri Jomini patrí medzi dnes skoro zabudnutých vojenských teoretikov. Hoc bol stíhaný…
Představení Historie a vojenství číslo 1/2023 v novém přednáškovém sále VHÚ Praha

Představení Historie a vojenství číslo 1/2023 v novém přednáškovém sále VHÚ Praha

23. 03. 2023
V úterý 21. března 2023 proběhla ve Vojenském historickém ústavu Praha první akce…