V soudobém vojenství hrají speciální operace stále důležitější roli. Teorii jejich vedení se ve své knize věnuje zkušený americký praktik, vysloužilý admirál William H. McRaven. Podle něj je úspěch akce založený na šesti principech, které vedou k získání "relativní nadřazenosti" v boji.
Jako 23letý McRaven v roce 1978 absolvoval obtížný výcvik elitní jednotky námořnictva USA Navy SEAL. Vrcholu kariéry dosáhl jako velicí důstojník na Velitelství zvláštních operací Spojených států v roce 1999. Pravděpodobně nejznámější tajnou operaci s kódovým názvem Neptunův oštěp, kterou vedl, bylo v roce 2011 zneškodnění tehdy nejhledanějšího teroristy Usámy bin Ládina. Po ukončení své vojenské kariéry se stal kancléřem University of Texas System.
Jeho publikace Speciální operace zpracovává šest případových studií druhé světové války a dvě události z let sedmdesátých. Ty jsou psané napínavě, detailně a přehledně i pro laického čtenáře tak, aby ilustrovali, jak funguje teorie speciálních operací. Podle ní malé speciální týmy operativců, které dodržují šest principů, mohou vítězit tváří v tvář nepřátelské přesile a navzdory nevyhnutelným těžkostem a výzvám.
McRaven vychází z prací teoretiků, jakými byli Herman Kahn, B. H. Liddell Hart a zvláště Carl von Clausewitz. Ztráty, jak popsal Clausewitz, mohou být minimalizovány, pokud tým uplatní šest principů, kterými jsou jednoduchost, bezpečnost, opakování, překvapení, rychlost a účel.
Všechny tyto principy se promítají do všech tří fází rozložení speciální operace, jimiž jsou plánování, příprava a provedení samotné akce. Toto dokazuje i v prezentovaných případových studiích, v nichž nás zavede například na akci speciálních jednotek SS při osvobození Mussoliniho anebo záchrany unesených rukojmích z ugandského letiště Entebbe izraelskými speciálními silami roku 1976. Tento smělý izraelský útok na vzdálenost 4000 km do střední Afriky je považován za „nejlepší příklad toho, jak se principy speciálních operací používají k dosažení relativní nadřazenosti“. Tato akce společně s potopením německé bitevní lodi Tirpitz jsou v této knize nejdůležitějšími body, na nichž autor demonstruje potřebu uvažování a kritického myšlení.
Prezentovaná publikace se svým rozsahem téměř 400 stran v klasickém formátu A5 a v pevné vazbě působí poměrně solidním dojmem. Odborná stránka textu je podtržena poznámkovým aparátem. Po grafické stránce práci doplňují mapy, diagramy a fotografie.
Tato práce o vedení speciálních operací bezesporu zaujme nejenom vojenské velitele či příslušníky speciálních sil, ale i širokou odbornou a laickou veřejnost. McRaven dobře využil historických příkladů pro zdůraznění stále platných jednoduchých principů vedení úspěšných speciálních operací.
Citace:
McRAVEN, William H. Speciální operace. 1. Praha: Jota, 2006. 394 s. ISBN 978-80-7217-442-3.