Mobilizační vyhláška, 1921

Mobilizační vyhláška, 1921

Dne 21. října 1921 přiletěl bývalý rakouský císař a uherský král Karel I. do maďarské Šoproni a zahájil s maďarskými oddíly, které se přidaly na jeho stranu, pochod na Budapešť. Možné restaurování Habsburků znepokojovalo především členy Malé dohody, z nichž nejagilnější bylo Československo, které další setrvání Karla I. na maďarské půdě považovalo za důvod k válce. Československo i Jugoslávie mobilizovaly, Rumunsko přemístilo k hranicím některé jednotky a podporovaly partnery diplomaticky.

Prezident Masaryk a premiér Beneš podepsali návrh ministra národní obrany Františka Udržala k vyhlášení mobilizace v neděli 23. října. Tisk mobilizačních vyhlášek se protáhl do noci a teprve v pondělí se o ní dozvěděla Praha a některé oblasti Podkarpatské Rusi dokonce až o tři dny později. Prvním mobilizačním dnem byl stanoven čtvrtek 27. října 1921.

Ačkoli se vyskytly četné problémy, podle hlášení francouzské vojenské mise dopadla mobilizace lépe, než očekávala. Největší počet záložníků ignorujících mobilizační výzvu pocházel z německého a maďarského pohraničí. V oblasti zemského vojenského velitelství Praha vyhlášku ignorovalo celkem 35 %, Brno 31 %, Bratislava 28 % a v Užhorodu 20 % záložníků. Kromě nedostatků ve výzbroji a výstroji se objevily též administrativní zmatky, ke kterým přispívala až u třetiny povolaných důstojníků neznalost služebního jazyka. Navzdory tomu polní armáda dosáhla pohotovosti v předepsanou dobu, byla ukázněná a poměrně dostatečně vyzbrojená a vystrojená.

Vojenský zásah však nebyl nutný, po krátké srážce s horthyovskými jednotkami na předměstí Budapešti si Karel I. uvědomil, že pokus o restauraci monarchie by skončil občanskou válkou a vydal rozkaz k ústupu. Již 19. listopadu dorazil na anglickém křižníku Cardiff přes Gibraltar na portugalský ostrov Madeira, kde o čtyři měsíce později ve věku třiceti čtyř let zemřel na zápal plic.

Navzdory odhaleným nedostatkům dosud nedobudované armády zapůsobil rázný postup Československa na západoevropské spojence velmi dobře. Prosazení zákona o ztrátě nároků Karla I. na uherský trůn v maďarském parlamentu dne 6. listopadu 1921 pak pro Malou dohodu znamenalo prestižní vítězství.

Rozměry: 66 x 47,5 cm

Vyhláška byla součástí původní sbírky Památníku osvobození.

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…