Mušketýři, 1620

Mušketýři, 1620

Rakovnicko se stalo v posledních říjnových a prvních listopadových dnech dějištěm jedné z méně věhlasných bitev třicetileté války, v níž proti sobě stanulo stavovské vojsko proti spojeným vojům císaře Ferdinanda II. a katolické ligy. Takzvaná bitva u Rakovníka byla přitom předehrou k zásadnímu střetu, k bitvě na Bílé hoře. Samotný boj v blízkosti Rakovníka trvající několik dní měl podobu dílčích, mnohdy však prudkých srážek a vzájemného ostřelování z pozic polního opevnění jednotlivých vojsk. Boje skončily až v horizontu 5. a 6. listopadu, kdy se stavovské vojsko začalo stahovat ku Praze, následováno císařsko-ligistickým vojskem. O pár dní později pak došlo k osudné bitvě na Bílé hoře.

Fotografie znázorňuje figurky příslušníků řadové pěchoty první poloviny 17. století, mušketýrů, pojmenovaných podle těžké pušky – muškety. Oba střelci jsou oděni do vypasovaných tmavě hnědých kabátců a nohavic (plunder) téže barvy. Oděv doplňují světle hnědé nízké střevíce, plstěný klobouk shodného odstínu a modré punčochy s bílými podvazky v podkolení. Modré barvy je rovněž opeření klobouku. Výzbroji, tvořené mušketou s podpůrnou vidlicí (furketou) a bodným mečem, dominují odstíny hnědé a béžové, znázorňující dřevěné a kožené součásti spolu se stříbřitě metalickou barvou prezentující železo. Hnědé odstíny se vyskytují rovněž na pochvě a řemení meče i na prachovnici a bandalíru s apoštoly – dvanácti odměrkami na prach. Hnědobéžový odstín pokrývá rovněž koženou vestu kryjící trup a aplikován byl také na podstavce. Součástí celkového provedení je i znázornění výstřelu, tedy zášlehu u doutnákového zámku a ústí hlavně pomocí žlutočervené kombinace barev ohně spolu s černošedým zabarvením dýmu.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

Aktuálně1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

1. října 1933 byl položen základ budoucího rozbití Československa

01. 10. 2023
Před devadesáti lety, 1. října 1933, vznikla Sudetendeutsche Heimatsfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta,…
Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

Evropská křižovatka 1938 (nebo 2023?)

29. 09. 2023
Oddělení pohraniční finanční stráže Horní Adršpach – 30. září 1938 17.00 hod.:…
Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

Všechny objekty VHÚ budou v Den české státnosti otevřeny

26. 09. 2023
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě…
Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

Cyklus komentovaných vycházek – Místa bojů Pražského povstání – zahájen u budovy rozhlasu

26. 09. 2023
Klíčovou roli pro Pražské povstání mělo rozhlasové vysílání. Z budovy rozhlasu na…
Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

Muzeum v Lešanech patřilo předposlední zářijovou sobotu stovkám dětí

23. 09. 2023
Stovky dětí v doprovodu svých rodičů dorazily na tradiční Dětský den do Vojenského…