Německá pistole Rheinmetall

Německá pistole Rheinmetall

Nejznámějším výrobkem firmy Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik, respektive jejího oddělení v německém městě Sömmerda, představovaly pistole Dreyse 1907 v ráži 7,65 mm Browning a stejnojmenná kapesní varianta, zařízená na náboj 6,35 mm Browning, nepřesně označovaná jako model 1908.

Vysvětlení, proč firma RM &M používala jako obchodního názvu jméno proslulého konstruktéra jehlovky Johanna Nikolause von Dreyse (1787–1867), je jednoduché. V roce 1901 (udáván je rovněž rok 1898) koupila továrnu Munitions- und Waffenfabrik A. G., vormals von Dreyse, vedenou vnukem vynálezce.

Po první světové válce se na německém trhu objevila pod názvem Rheinmetall poměrně elegantní samonabíjecí pistole jednoduchých tvarů v ráži 7,65 mm Browning, jež však konstrukčně neměla s předválečnými modely nic společného. Jméno jejího konstruktéra neznáme; konstrukci přihlásila firma Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik v Düsseldorf-Derendorfu k patentové ochraně v Německu, kde byla chráněna od 15. srpna 1920.

Patentový spis č. 405 424 podchycuje řešení pistole s přímoběžným úderníkem, jehož dvoudílný závěr sestává ze závěru a závěrového bloku s bicím mechanismem vzájemně spojených pomocí závitu. Hlaveň je s tělem pistole spojena vložením zadní části do vidlicového lůžka a tvoří vodítko vratné pružiny. Rameno manuální pojistky, umístěné v těle pistole nad krčkem rukojeti, slouží rovněž k zachycení závěru v zadní poloze. Zachycený závěr umožňuje při stlačené spoušti vyšroubovat proti směru hodinových ručiček závěrový blok a oddělit jej od závěru. Po uvolnění pojistky je možné vysunout závěr směrem vpřed z vodítek na těle pistole. Hlaveň pak lze vyjmout směrem vzhůru z vidlicového lůžka.

Výrobu pistole Rheinmetall zahájila firma zřejmě v roce 1921, kdy se objevují první zmínky o novém produktu, a pravděpodobně také ve výrobě nahradila předchozí model Dreyse 1907. Číslování pistolí Rheinmetall podle všech poznatků navazovalo na výrobní čísla modelů Dreyse a zřejmě začínalo výrobním číslem 251 000.

Období jejich výroby je také stále předmětem spekulací, ale nejvíce pravděpodobný se jeví odhad, že trvala pouze do roku 1924. Při obsazení Porúří v roce 1923 francouzsko-belgickou armádou sice došlo k uzavření mateřského závodu v Düsseldorfu, což však chod filiálky v Sömmerdě neovlivnilo. Nezdá se pravděpodobné, že by výroba pistolí Rheinmetall běžela ještě v roce 1925, kdy celou společnost koupila německá vláda a přeorientovala ji na výrobu průmyslových strojů a později dělostřeleckého materiálu.

V průběhu výroby prošla pistole drobnými změnami, takže dnes lze rozlišit na čtyři vzájemně mírně odlišné varianty, z nichž první je charakteristická vyššími pevnými mířidly vystupujícími ze siluety zbraně. Podle mířidel jsou tak odlišitelné pouze pistole z prvního tisíce vyrobených kusů. Původní hladké dřevěné střenky, typické pro první a druhé provedení, nahradily u posledních dvou variant černé plastové výlisky se znakem firmy v podobě čtyřcípé hvězdy v kruhu, vylisovaným v horní části. Celková produkce je podle dochovaných výrobních čísel odhadována na více než 15 000 kusů.

Exemplář prvního provedení s výrobním číslem 251 548 získalo muzeum v roce 1959 převodem z Krajské správy MV Praha.

  • Ráž: 7,65 mm Browning
  • Celková délka: 164 mm
  • Výška: 111 mm
  • Šířka: 27 mm
  • Délka záměrné: 150 mm
  • Délka hlavně: 92,5 mm
  • Kapacita zásobníku: 8 nábojů
  • Hmotnost: 666 g

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…